Nauczyciele krytycznie o likwidacji gimnazjów

Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił wyniki ankiety na temat opinii nauczycieli o planowanej przez rząd likwidacji gimnazjów. Ankieta została przeprowadzona w listopadzie bieżącego roku i wzięło w niej udział ponad 71 tys. nauczycieli gimnazjów z całego kraju. Nauczyciele odpowiadali na siedem pytań odnoszących się przede wszystkim do problemu utraty pracy i możliwości zatrudnienia w innych szkołach, wdrożenia nowej podstawy programowej, problemów wychowawczych i wyników edukacyjnych w gimnazjach oraz zakończenia obowiązku szkolnego na szkole podstawowej.

Aż 82% nauczycieli gimnazjów uważa, że w przypadku likwidacji ich szkoły, nie będzie dla nich pracy w podstawówce lub liceum ogólnokształcącym w najbliższej okolicy. Blisko 84% respondentów obawia się utraty pracy z powodu braku godzin dla wszystkich nauczycieli w zreorganizowanych szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych.

ZNP podkreśla, że niezwykle ważnym zagadnieniem jest ocena możliwości wdrożenia nowej podstawy programowej dla szkół wszystkich typów. Dlatego ZNP zwrócił do nauczycieli z pytaniem, czy są gotowi od najbliższego roku szkolnego wdrożyć zapisy nowej podstawy programowej. Blisko 86% respondentów odpowiedziało na to pytanie negatywnie.

Zdaniem 86% nauczycieli przeniesienie uczniów z gimnazjów do szkół podstawowych nie rozwiąże problemów w pracy wychowawczej. Większość z nich nie podziela więc zastrzeżeń środowisk, które podnoszą kwestię niezadowalających efektów pracy z uczniami w trudnym okresie rozwojowym oraz zagrożenia wychowawcze występujące w okresie nauki w gimnazjum.

88% respondentów uważa, że problemy wychowawcze można by skutecznie rozwiązywać przy większym wsparciu psychologów, pedagogów i innych specjalistów pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W opinii blisko 85% badanych zakończenie obowiązku szkolnego na szkole podstawowej, co będzie miało miejsce w przypadku likwidacji gimnazjów, to niekorzystna zmiana społeczna. Jednocześnie ZNP podkreśla wysokie osiągnięcia edukacyjne polskich gimnazjalistów i dobre wyniki w badaniach międzynarodowych. Zdaniem 80% ankietowanych w gimnazjum można wypracować dobre wyniki edukacyjne.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl