Likwidacja gimnazjów na Białorusi

Opublikowano: 31.08.2017 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 253

Aleksander Łukaszenka w ramach reformy szkolnictwa likwiduje gimnazja i ubiera uczniów w mundurki.

W czasie spotkania z 800 nauczycielami, prezydent Białorusi zapowiedział przywrócenie dyscypliny w szkołach. Jego zdaniem, dziś jest jej „zdecydowanie mniej niż kiedyś”. Żeby było jak dawniej, dyrektorzy i nauczyciele mają ściślej współpracować z milicją. Łukaszenka przy tej okazji – zwrócił uwagę ministrowi spraw wewnętrznych, że „wolności w szkołach jest za dużo”,

“Nie powinna dziewczynka chodzić w dziurawych spodniach” – orzekł i zobligował Ministerstwo Edukacji do zaproponowania kilku wariantów mundurków. “By były one wygodne też dla dzieci z piątej kolumny (tak Łukaszenka zwykł określać opozycję – red.). Przecież ich nie wyrzucimy, to nasze dzieci” – dodał z troską.

Białoruski przywódca chce też reformy studiów. Pięcioletni cykl kształcenia ma być skrócony do 3 lat. A studiowanie powinno być bardziej praktyczne. “Przyszły agronom powinien już na pierwszym roku zanurzyć się w łajno” – zauważył Łukaszenka.

Białoruski minister edukacji Ihar Karpienka błyskawicznie zareagował na sugestie prezydenta i zapowiedział, że likwiduje gimnazja. Będą one przekształcone w normalne szkoły podstawowe. Karpienka argumentował to tym, że egzaminy wstępne do piątej klasy to jedynie „niepotrzebny stres dla dziecka”, a gimnazja zaspokajają „ambicje rodziców, a nie uczniów”.

Do tej pory białoruskie gimnazja pełniły funkcję szkół o nieco wyższym poziomie kształcenia, ale nie były obowiązkowe. Młodzież uczyła się w nich kilku języków obcych i zyskiwała większą niż w zwykłych szkołach, wiedzę z poszczególnych przedmiotów.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Zuch ! :)