Likwidacja gimnazjów na Białorusi

Opublikowano: 31.08.2017 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 754

Aleksander Łukaszenka w ramach reformy szkolnictwa likwiduje gimnazja i ubiera uczniów w mundurki.

W czasie spotkania z 800 nauczycielami, prezydent Białorusi zapowiedział przywrócenie dyscypliny w szkołach. Jego zdaniem, dziś jest jej „zdecydowanie mniej niż kiedyś”. Żeby było jak dawniej, dyrektorzy i nauczyciele mają ściślej współpracować z milicją. Łukaszenka przy tej okazji – zwrócił uwagę ministrowi spraw wewnętrznych, że „wolności w szkołach jest za dużo”,

“Nie powinna dziewczynka chodzić w dziurawych spodniach” – orzekł i zobligował Ministerstwo Edukacji do zaproponowania kilku wariantów mundurków. “By były one wygodne też dla dzieci z piątej kolumny (tak Łukaszenka zwykł określać opozycję – red.). Przecież ich nie wyrzucimy, to nasze dzieci” – dodał z troską.

Białoruski przywódca chce też reformy studiów. Pięcioletni cykl kształcenia ma być skrócony do 3 lat. A studiowanie powinno być bardziej praktyczne. “Przyszły agronom powinien już na pierwszym roku zanurzyć się w łajno” – zauważył Łukaszenka.

Białoruski minister edukacji Ihar Karpienka błyskawicznie zareagował na sugestie prezydenta i zapowiedział, że likwiduje gimnazja. Będą one przekształcone w normalne szkoły podstawowe. Karpienka argumentował to tym, że egzaminy wstępne do piątej klasy to jedynie „niepotrzebny stres dla dziecka”, a gimnazja zaspokajają „ambicje rodziców, a nie uczniów”.

Do tej pory białoruskie gimnazja pełniły funkcję szkół o nieco wyższym poziomie kształcenia, ale nie były obowiązkowe. Młodzież uczyła się w nich kilku języków obcych i zyskiwała większą niż w zwykłych szkołach, wiedzę z poszczególnych przedmiotów.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Hassasin 31.08.2017 17:01

    Zuch ! 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.