Nauczyciele krytycznie o likwidacji gimnazjów

Opublikowano: 18.12.2015 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 723

Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił wyniki ankiety na temat opinii nauczycieli o planowanej przez rząd likwidacji gimnazjów. Ankieta została przeprowadzona w listopadzie bieżącego roku i wzięło w niej udział ponad 71 tys. nauczycieli gimnazjów z całego kraju. Nauczyciele odpowiadali na siedem pytań odnoszących się przede wszystkim do problemu utraty pracy i możliwości zatrudnienia w innych szkołach, wdrożenia nowej podstawy programowej, problemów wychowawczych i wyników edukacyjnych w gimnazjach oraz zakończenia obowiązku szkolnego na szkole podstawowej.

Aż 82% nauczycieli gimnazjów uważa, że w przypadku likwidacji ich szkoły, nie będzie dla nich pracy w podstawówce lub liceum ogólnokształcącym w najbliższej okolicy. Blisko 84% respondentów obawia się utraty pracy z powodu braku godzin dla wszystkich nauczycieli w zreorganizowanych szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych.

ZNP podkreśla, że niezwykle ważnym zagadnieniem jest ocena możliwości wdrożenia nowej podstawy programowej dla szkół wszystkich typów. Dlatego ZNP zwrócił do nauczycieli z pytaniem, czy są gotowi od najbliższego roku szkolnego wdrożyć zapisy nowej podstawy programowej. Blisko 86% respondentów odpowiedziało na to pytanie negatywnie.

Zdaniem 86% nauczycieli przeniesienie uczniów z gimnazjów do szkół podstawowych nie rozwiąże problemów w pracy wychowawczej. Większość z nich nie podziela więc zastrzeżeń środowisk, które podnoszą kwestię niezadowalających efektów pracy z uczniami w trudnym okresie rozwojowym oraz zagrożenia wychowawcze występujące w okresie nauki w gimnazjum.

88% respondentów uważa, że problemy wychowawcze można by skutecznie rozwiązywać przy większym wsparciu psychologów, pedagogów i innych specjalistów pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W opinii blisko 85% badanych zakończenie obowiązku szkolnego na szkole podstawowej, co będzie miało miejsce w przypadku likwidacji gimnazjów, to niekorzystna zmiana społeczna. Jednocześnie ZNP podkreśla wysokie osiągnięcia edukacyjne polskich gimnazjalistów i dobre wyniki w badaniach międzynarodowych. Zdaniem 80% ankietowanych w gimnazjum można wypracować dobre wyniki edukacyjne.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. sandvinik 18.12.2015 11:17

    biorąc pod uwage poziom nauczycieli w naszym kraju to sie nie dziwie że się boją-ile % nauczycieli umie uczyć a ilu odrabia dniówki jak wyrobnik w późnym PRL?

  2. lukaszstaszewski 18.12.2015 17:16

    Tendencyjna ankieta. Przypuszczam że napisana przez Szumlewicza osobiście. Taką ankietę nie problem stworzyć. Przecież to oczywiste, że nauczyciele tak odpowiedzą. Każda grupa społeczna w większości by tak odpowiedziała gdyby ich miejsca pracy miałyby być zlikwidowane. Ta ankieta jest próbą manipulacji ludzi. Nie długo w mediach zacznie się nagonka na kolejny pomysł Pis, następnie obrońcy nauczycieli będę głośno krzyczeć, że większość z nich straci pracę itd. Oczywiście sam pomysł likwidacji gimnazjum nie może się obejść bez reformy oświaty w innym wypadku nie przyniesie żadnego efektu oprócz chaosu.

  3. Gwarek 22.12.2015 12:37

    PO obsadziło stołki w gimnazjach swoimi ludźmi dlatego tyle wrzasku. Nie likwiduje się uczniów tylko gimnazja dlatego liczba nauczycieli się nie zmieni. Zmniejszy się natomiast liczba stanowisk dyrektorskich a nauczyciele będą uczyć w szkołach podstawowych i średnich gdyż przybędzie dwie klasy w szkole podstawowej (1 i 2 klasa gimnazjum) i jedna klasa w szkole średniej( 3 klasa gimnazjum). Tak było przed reformą oświaty. Zniknie natomiast dowóz dzieci do szkół gimnazjalnych gdyż będą się uczyć w swojej miejscowości a nie tak jak teraz kilka kilometrów dalej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.