Nasze postrzeganie wieku nie jest statyczne

Opublikowano: 28.02.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2264

To, co uznajemy za wiek średni czy starość, zmienia się z wiekiem. Generalnie im starsi jesteśmy, tym młodsi się czujemy.

Choć długość życia znacząco wzrosła w ostatnich dekadach, postrzeganie wieku wydaje się nie dotrzymywać kroku rzeczywistości. Badanie psychologów z Uniwersytetu Stanowego Michigan pokazało bowiem, że dla blisko 30 tys. osób z ponad półmilionowej ankietowanej grupy wiek średni zaczyna się już po trzydziestce.

“Interesująco było stwierdzić, że tak dużo ludzi ma skrzywione postrzeganie starzenia – są to głównie młodzi dorośli” – opowiada William Chopik.

Studium, którego wyniki ukazały się w piśmie Frontiers in Psychology, jest największym jak do tej pory badaniem percepcji wieku. Jak podkreślają Amerykanie, objęło ono 502 548 internetowych respondentów w wieku 10-89 lat.

Ważnym ustaleniem jest to, że nasze postrzeganie wieku nie jest statyczne – zmienia się, gdy zmieniamy się my sami.

Wg Chopika, jest to jak najbardziej zrozumiałe. Ludzie uznają późną dorosłość za negatywne doświadczenie i chcą jej uniknąć, nieprzyjemnie jest więc myśleć o sobie jak o kimś starym.

“Tak naprawdę seniorzy wiodą [jednak] wzbogacające życie i pewne badania sugerują, że są szczęśliwsi od młodych dorosłych.”

Co ciekawe, gdy ludzi pytano, jak długo chcieliby żyć, poszczególne grupy wiekowe dawały różne odpowiedzi. O ile dzieci i młodzi dorośli chcieli dożyć wieku tuż po dziewięćdziesiątce, o tyle liczba ta spadała w grupie 30- i 40-latków i osiągała wartość ok. 88 lat. Idealny wiek zaczynał jednak stale rosnąć u 50-latków i w grupie 80-latków wynosił już ponownie 83 lata.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Msutoday.msu.edu
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.