Napoje gazowane wielkim zagrożeniem dla ludzkości

Opublikowano: 12.05.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 306

Ciągły spadek cen napojów gazowanych i innych napojów słodzonych są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia całej ludzkości, oświadczają naukowcy w artykule opublikowanym w piśmie „Preventing Chronic Disease”.

„We wszystkich państwach, które badaliśmy, ludzie mogą kupić o 71% więcej napojów gazowanych za ten sam procent swoich dochodów, niż to było możliwe w 1990 roku. W państwach rozwijających się jest jeszcze gorzej, tam można kupić o 89% więcej napojów niż 27 lat temu. Można powiedzieć, że staniały one dwukrotnie” – opowiada Jeffrey Drope z Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem w Atlancie (USA).

W ostatnich latach lekarze i dietetycy są poważnie zaniepokojeni tym, jakie straty przynosi ludzkości konsumpcja napojów gazowanych. Dwa lata temu badacze ze Stanów Zjednoczonych wyjaśnili, że nadmierne spożycie słodkich napojów gazowanych co roku prowadzi do śmierci około 184 tysięcy osób. Większość tych śmierci przypada na państwa Ameryki Łacińskiej i USA.

Jak poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Bostonu w zeszłym roku, najwięksi producenci takich napojów wydają ogromne sumy na promocję w 100 organizacjach ochrony zdrowia w USA, co przeszkadza w ustanowieniu wysokich cen napojów gazowanych lub ograniczenia ich sprzedaży.

Drope i jego zespół próbowali wyjaśnić, jak zmieniała się sytuacja związana z napojami gazowanymi w ciągu ostatnich trzydziestu lat w 40 rozwiniętych gospodarczo państwach i w 42 państwach Trzeciego Świata, porównując ceny napojów i poziom dochodów z 1990 roku z bieżącymi. Dla porównania naukowcy zbadali również ceny najzwyklejszej butelkowanej wody mineralnej w tym samym okresie.

Tendencje w tworzeniu cen okazały się kardynalnie różne. Cena napojów gazowanych we wszystkich państwach spada, podczas gdy cena wody podnosi się lub pozostaje na niezmienionym poziomie. W wyniku tego czysta woda pitna jest droższa niż napój gazowany.

„Oczywiście, lwia część tego obniżenia cen związana jest z ekonomicznym postępem i globalizacją, ale sam fakt jego istnienia związany jest z tym, że politycy i urzędnicy próżnują i nie próbują regulować cen napojów słodzonych. Sądzimy, że niskie ceny napojów gazowanych zwiększą ich konsumpcję i przeszkadzają w walce z globalną epidemią otyłości i cukrzycy” – podsumowują naukowcy.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Poplatanie z poomieszaniem… Mam wrazenie że ktoś chce ‘wylać dziecko z kapielą”… Nie ma mowy o szkodliwości czystych od cukrów, albo słodzików napojów gazowanych, a w połaczeniu z tymi składnikami. Zatem co szkodzi… cukier lub aspartan, czy kwas weglowy???
Taki pseudonaukowy bełkot…
Nalezy jasno okreslic, czy szkodzi cukier, lub inne słodziki, a to wiem że szkodza…oraz ustalić szkodliwośc wolnej wody gazowanej od cukrów i słodzików, i w jakim stopniu ta szkodliwośc tyczy obu grup napoi. Ja nie napije sie żadnym innym napojem lepiej, jak lekko słonawą gazowana MAGNEVITĄ…

bhn
Użytkownik
bhn

może zamiast windować ceny napojów gazowanych, lepiej po prostu zainwestować w porządne kampanie informacyjne?

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Chyba zasadniczą kwestią jest tutaj utrzymywanie przez koncernu cukrowe gigantycznego poziomu sprzedaży cukru. Najgorsze jest to, że coraz więcej ludzi tę jedną z najbardziej podstawowych potrzeb jaką jest uzupełnianie wody w organizmie (to jest niemal tak jak oddychanie!) zaspokaja płynami zawierającymi duże ilości cukru, zamiast zaspokajać te potrzebę poprzez picie samej wody – bez zbędnych dodatków.

karmazynowy_szpadel
Użytkownik
karmazynowy_szpadel

wyeliminowanie problemu jest jak zawsze banalne:
1. Zbadać co szkodzi w napojach (myślę, że wszystko co koledzy wymieniliście wyżej)
2. Zabronić reklam produktów, które szkodzą zdrowiu

Oczywiście nie będzie to całkowicie skuteczne, bo jak widać papierosy dalej się sprzedają – są np. widoczne w filmach, gdzie palą je supergoście, którzy przed chwilą uratowali świat. A to trafia do ludzi i tego się nie zabroni. To samo jest z napojami – dopóki będą obecne w kulturze, nie wyeliminuje się ich szkodliwości. Za to płacą koncerny i to jest prawdziwa reklama. Gdzieś czytałem artykuł o takich manipulacjach, prosta psychologia społeczna.

Waldorfus
Użytkownik

@rumcajs 12.05.2017 11:29
Nie zapomnijmy o szkodliwości opakowań. Większość młodych ludzi, nawet nie kojarzy wody w butelce ze szkłem.

Za bardzo Pan uogólnia, Panie Rumcajs – z tymi wszystkimi słodziakami; i cukrem który wrzucasz Pan do jednego wora jakby ze wszystkim i wszystko w ten sposób mieszasz. Takie podejście, podoba się tylko niektórym producentom trucizn. To oczywiste że aspartam jest arcyszkodliwy, a biały rafinowany cukier, bardzo szkodliwy. Tylko pisząc wszystkie słodziki wrzucasz do jednego wora razem z nimi sevię: słodzik pochodzenia roślinnego. Bardzo silny, bo glikozydy steviowe są aż 200 razy silniejsze od cukru, zdrowy słodzik – jak większość ziół, bez kalorii – gdy jest kupowany w odpowiedniej formie, np. w płynie, lub w proszku z inuliną która jest probiotykiem.

Stevia ma tylko jedną wadę: hodowana na dużą skalę, jest bardzo tania, i nie ma na nią żadnych patentów. W dodatku można nią słodzić w formie czystego niewyekstrahowanego ziela. Co zagraża wszelkim koncernom zachodniego świata.

P.S.: Przestrzegam kupowania stevi w tabletkach. Jest wygodna w użyciu, ale psuję smak kawy i herbaty. Można się w ten sposób do niej zrazić. Do słodzenia napojów, najlepsza jest stevia w płynie, albo taka wyekstrahowana domowym sposobem z czystego ziela – prosto od samej mamy natury!
Samo zdrowie i nie trzeba cierpieć z powodu braku słodyczy.

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Czytałem o stevi, zreszta tu na łamach WM. Nieco mnie poniosło, wrzucając wszystkie “słodziki” z cukrem do jednego “wora”, ale, tańszy w produkcji NIERAFINOWANY cukier, jest DROZSZY od tej rafinowanej trutki…
Stevi zapewne nikt z producentów napoi nie stosuje, a mowa jest o napojach. Dlatego skupiłem sie na “słodzikach” w nich stosowanych.
Kolegi zas wywody, poniekąd słuszne, raczej do tematu, “co zamiast słodkich trucizn stosowac” bardziej pasuja.
Mnie brdziej szło o to czy czysta gazowana, czyli kwas weglowy, woda szkodzi, czy nie. Praktycznie tak jak w tym “pisaniu”, co komentujemy, jest poplatane z pomieszaniem…
Udowodnionym jest, że nie mozna “zakwasic” organizmu POŻYWIENIEM….

Waldorfus
Użytkownik

@rumcajs 12.05.2017 19:38

W tym wszystkim najbardziej cenne są doświadczenia na samych ludziach — z samymi ludźmi

Kwas węglowy jest na pewno szkodliwy. Jak nieszkodliwe może być coś, co do ustroju włączane jest jako coś co nie jest dla organizmu naturalne.

A co do zakwaszania pożywieniem: owszem pożywieniem jak najbardziej można zakwasić organizm. Paradoksem tego zakwaszania jest chyba tylko ten pozorny brak logiki w tym zakwaszaniu: np. niemożna zakwasić organizmu kwasem askorbinowym (witaminą C); albo kwasem owocowym. Ale zakwasić organizm spożywaniem produktów odzwierzęcych, przede wszystkim mięsa, to już jak najbardziej. To są udowodnione prostymi badaniami fakty nie do oszukania: co do oszukiwania samego siebie gdy próbujemy oszukać coś co już dawno temu zorganizował dla nas Pan Bóg, a my, próbując oszukać jego naturę oszukujemy przy tym samych siebie: jako ludzkość — rzecz jasna.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

@karmazynowy_szpadel
ZAKAZAĆ POD GROŹBĄ WIĘZIENIA STOSOWANIA W ŻYWNOŚCI SZKODLIWEJ CHEMII.