Nacjonaliści starli się z policją w Madrycie

Opublikowano: 09.11.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 981

We wtorek w Madrycie doszło do starć hiszpańskich patriotów i nacjonalistów z policją. Protestujący pod siedzibą rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej sprzeciwiają się negocjacjom rządu z katalońskimi separatystami i planom amnestii dla organizatorów nielegalnego referendum niepodległościowego w Barcelonie w 2017 roku, którego celem było oderwanie tego regionu od Hiszpanii.

Około siedmiu tysięcy demonstrantów (dzień wcześniej protestowało ok. 4 tysięcy) z flagami narodowymi skandowało hasła skierowane przeciwko rządowi i pełniącemu obowiązki premiera Pedro Sanchezowi. Doszło do starć, w których w użyciu znalazły się kamienie, elementy barierek a policja użyła gazu, pałek oraz gumowych kul. Podobne protesty odbyły się także w innych hiszpańskich miastach.

Rzeczniczka prawicowej partii Vox, której lider Santiago Abascal był obecny na poniedziałkowym proteście, powiedziała, że partia nie popiera przemocy, ale w pełni wspiera stanowisko demonstrujących. Natomiast Sanchez, krytykując protestujących, określił ich „reakcjonistami”.

Sanchez negocjuje z katalońskimi partiami separatystycznymi, aby uzyskać ich wsparcie dla swoich prób stworzenia rządu i utrzymania przy władzy lewicowej koalicji po nierozstrzygniętych wyborach z lipca. Obie partie separatystyczne zażądały szerokiej amnestii obejmującej ich liderów po tym, gdy ci uciekli z kraju po nieudanej secesji w 2017 roku. Negocjacje Sancheza z separatystami oburzyły wielu Hiszpanów, którzy zarzucili mu, że pertraktuje z osobami łamiącymi prawo i usiłującymi rozbić Hiszpanię w zamian za korzyści dla swojego obozu politycznego.

Do osobnych protestów w tej sprawie w stolicach prowincji wezwała także największa opozycyjna siła polityczna, czyli Partia Ludowa. „Nie pozwolę, aby mój kraj musiał prosić o przebaczenie tych, którzy zaatakowali jego instytucje” – powiedział przywódca Partii Ludowej Alberto Nunez Feijoo. W ostatnich tygodniach miały miejsce inne protesty, ale miały one pokojowy charakter.

Sanchez ma czas do 27 listopada na utworzenie nowego rządu, w przeciwnym razie parlament zostanie automatycznie rozwiązany i rozpisane na styczeń nowe wybory. Pomimo utraty dynamiki w ostatnich latach, ruch separatystyczny w Katalonii utrzymuje silne poparcie w bogatym północno-wschodnim regionie, w tym kontrolę nad władzami regionalnymi.

Na podstawie: ABCNews.go.com, Euronews.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.