Na MSK pojawią się specjaliści od łatania dziur

Opublikowano: 22.09.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1846

Rosyjscy kosmonauci samodzielnie zbadają okoliczności powstania otworu w statku kosmicznym „Sojuz MS-09″. Zrobią to w czasie planowego lotu w otwarty kosmos 15 listopada 2018 roku – podaje „Kommersant”.

Po posiedzeniu specjalnej komisji zdecydowano się przeprowadzić szkolenie załogi, która uda się do wewnętrznego poszycia kabiny statku Sojuz. Kosmonauci odsłonią warstwę ciepłoizolacyjną i ekran osłony przeciwmeteorytowej, żeby przedostać się do otworu. Następnie sprawdzą hermetyczność statku, co pozwoli stwierdzić, z której strony przewiercono otwór i gdzie się pojawił — na Ziemi czy w kosmosie. Obecnie członkowie załogi MSK otrzymali instrukcję i szykują się do kolejnej operacji, która potrwa około dwóch godzin.

Zdaniem rosyjskich specjalistów prawdopodobieństwo tego, że otwór przewiercono na Ziemi, jest dość małe. Sama komisja nie zdołała określić przyczyny powstania dziury i znaleźć sprawców. Eksperci nie wykryli naruszeń w fabryce, gdzie montowano „Sojuz MS-09″. Tym samym, jeśli wykluczyć wersję przewiercenia statku w kosmosie, otwór powstał w okresie 180 dni pomiędzy tym jak „Sojuz” opuścił zakład montażowy „Energii” a startem na orbitę.

O wycieku tlenu na MSK poinformował 30 sierpnia szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Przyczyną awarii okazał się otwór o średnicy około dwóch milimetrów w wewnętrznym poszyciu kabiny „Sojuza” przycumowanego do rosyjskiego segmentu stacji. Kosmonautom udało się ją operatywnie załatać.

Zdjęcie: WikiImages (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.