Na MSK pojawią się specjaliści od łatania dziur

Rosyjscy kosmonauci samodzielnie zbadają okoliczności powstania otworu w statku kosmicznym „Sojuz MS-09″. Zrobią to w czasie planowego lotu w otwarty kosmos 15 listopada 2018 roku – podaje „Kommersant”.

Po posiedzeniu specjalnej komisji zdecydowano się przeprowadzić szkolenie załogi, która uda się do wewnętrznego poszycia kabiny statku Sojuz. Kosmonauci odsłonią warstwę ciepłoizolacyjną i ekran osłony przeciwmeteorytowej, żeby przedostać się do otworu. Następnie sprawdzą hermetyczność statku, co pozwoli stwierdzić, z której strony przewiercono otwór i gdzie się pojawił — na Ziemi czy w kosmosie. Obecnie członkowie załogi MSK otrzymali instrukcję i szykują się do kolejnej operacji, która potrwa około dwóch godzin.

Zdaniem rosyjskich specjalistów prawdopodobieństwo tego, że otwór przewiercono na Ziemi, jest dość małe. Sama komisja nie zdołała określić przyczyny powstania dziury i znaleźć sprawców. Eksperci nie wykryli naruszeń w fabryce, gdzie montowano „Sojuz MS-09″. Tym samym, jeśli wykluczyć wersję przewiercenia statku w kosmosie, otwór powstał w okresie 180 dni pomiędzy tym jak „Sojuz” opuścił zakład montażowy „Energii” a startem na orbitę.

O wycieku tlenu na MSK poinformował 30 sierpnia szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin. Przyczyną awarii okazał się otwór o średnicy około dwóch milimetrów w wewnętrznym poszyciu kabiny „Sojuza” przycumowanego do rosyjskiego segmentu stacji. Kosmonautom udało się ją operatywnie załatać.

Zdjęcie: WikiImages (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com