Mołdawia zmienia język państwowy na rumuński

Opublikowano: 17.03.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1962

Mołdawski parlament na posiedzeniu w czwartek zatwierdził w drugim czytaniu poprawki legislacyjne, które umożliwiają zmianę nazwy języka państwowego z mołdawskiego na rumuński — poinformował 16 marca przewodniczący parlamentu republiki Igor Grosu.

Zgodnie z nowym projektem słowa „język mołdawski” w każdej formie gramatycznej zostają zastąpione zwrotem „język rumuński”. Ponadto słowa „język państwowy”, „język urzędowy” i „język ojczysty” zastępuje się zwrotem „język rumuński”, jeśli ma się na myśli język państwowy Mołdawii.

„Ustawa została zatwierdzona w drugim czytaniu głosami 58 deputowanych. Gratuluję!” — powiedział Grosu na posiedzeniu. Posłowie partii rządzącej przywitali decyzję oklaskami. Jednocześnie opozycja zamierza zaskarżyć decyzję rządzącej większości w Sądzie Konstytucyjnym.

Sąd Konstytucyjny Mołdawii w 2013 roku orzekł, że język rumuński jest językiem państwowym w tym kraju. Jednocześnie w konstytucji kraju zapisano, że język mołdawski jest językiem państwowym. Według KK tekst mołdawskiej deklaracji niepodległości, w której język rumuński jest podany jako język państwowy, ma pierwszeństwo przed konstytucją republiki.

2 marca rządząca w Mołdawii partia Akcja i Solidarność zatwierdziła w pierwszym czytaniu zmianę nazwy języka państwowego na rumuński. Autorzy inicjatywy zapewniali, że przyjęta ustawa nie jest zmianą konstytucji, a jedynie ma na celu dostosowanie się do decyzji Sądu Konstytucyjnego, zgodnie z którą język rumuński nazywany jest językiem państwowym.

Źródło: pl.News-Front.info

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Język mołdawski nazywany bywał też rumuńską gwarą. Różnice językowe są niewielkie. Na Terytorium Autonomicznym Gagauzji językami urzędowymi są, obok rumuńskiego, gagauski i rosyjski.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.