Libia w rozejmie

Opublikowano: 25.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 928

W Genewie zawarto porozumienie dotyczące trwałego zawieszenia broni w Libii. Negocjacje na ten temat trwały przez cztery dni, a wśród ustaleń znalazł się nakaz opuszczenia kraju przez zagranicznych najemników walczących dotąd w wojnie domowej. Jednocześnie Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła inne państwa przed wtrącaniem się do spraw libijskich.

Rozmowy pomiędzy Rządem Jedności Narodowej (GNA) a dowództwem Libijskiej Armii Narodowej (LNA) trwały od 19 października. Ostatecznie wczoraj udało się dojść do kompromisu i podpisać umowę dotyczącą stałego rozejmu na terytorium całego kraju. W jego ramach w ciągu najbliższych trzech miesięcy Libię mają opuścić wszyscy zagraniczni bojownicy, którzy przyjechali brać udział w tamtejszej wojnie domowej.

Ponadto wznowione mają zostać połączenia komunikacyjne pomiędzy terytoriami kontrolowanymi przez obie strony. W piątek miał miejsce nawet pierwszy od miesięcy lot komercyjny, który obejmował przelot z Trypolisu (będącego siedzibą GNA) do Bengazi (miasto kontrolowane przez LNA).

To jednak nie koniec rozmów dotyczących zakończenia libijskiej wojny domowej. Na razie zawarto jedynie rozejm, natomiast w przyszłym miesiącu w Tunezji obie strony rozpoczną negocjacje o charakterze politycznym. Ponadto należy podkreślić, że przez ostatnie lata zawarto kilka rozejmów, lecz żaden z nich w praktyce nie przetrwał dłuższego czasu. Dodatkowo niektórzy uczestnicy konfliktu wykorzystywali zawieszenie walk do uzupełnienia zapasów broni.

Na podstawie: Forsal.pl, AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.