Lewiatan przeciwko kontrolom PIP

Opublikowano: 28.02.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 622

Jednej z najbardziej roszczeniowych organizacji przedsiębiorców nie podoba się pomysł rozszerzenia kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy.

– Nie jest wskazane rozszerzanie zadań Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – uważa Grażyna Spytek-Bandurska z PKPP Lewiatan.

Przedsiębiorcy nie chcą, aby PIP miała możliwość kontrolowania warunków w jakich pracują osoby objęte okresem przedemerytalnym pod kątem ich bezpieczeństwa i zgodności z zapisami prawa pracy.

Według Lewiatana, właściciele firm sami doskonale wiedzą czego potrzeba pracownikom i państwo nie powinno się wtrącać w sprawy pomiędzy szefem a zatrudnionymi. – Państwowa Inspekcja Pracy nie jest właściwa do rozstrzygania spraw dotyczących wykazywania, czy konkretne stanowisko pracy spełnia wymogi przewidziane przez ustawę o emeryturach pomostowych – przekonuje Bandurska.

Tłem sprawy jest obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników objętych specjalnymi warunkami. Według obecnego prawa pracodawca ma obowiązek umieszczenia nazwisk takich pracowników w specjalnym wykazie. Proponowane zmiany w prawie pracy zakładają umożliwienie inspektorom PIP wglądu do ewidencji. Przedsiębiorcom to się bardzo nie podoba.

Przedstawiciele Lewiatana są ostatnio bardzo obecni w mediach, gdzie niezmiennie opowiadają o trudnym losie polskich przedsiębiorców i kolejnych przywilejach, jakie powinna ona uzyskać kosztem reszty społeczeństwa. W niedawnym wywiadzie dla Gazety Wyborczej, szefowa tej organizacji Henryka Bochniarz przekonywała, że stabilna praca na etacie to relikt przeszłości i należy się oswoić z myślą, że niebawem już wszyscy będziemy pracować na śmieciowych warunkach. Kilka tygodni wcześniej, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z tej samej organizacji podzieliła się myślą, że konflikt pomiędzy kapitałem a pracą zostanie rozwiązany, kiedy każdy pracownik założy swoją firmę, zostając w ten sposób kapitalistą.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. roztargniony 28.02.2015 15:00

    Zresetujmy wszystko.
    Znieśmy roszczenia pracowników i pracodawców, a potem wprowadźmy wolną amerykankę i zobaczmy co wyhodujemy.

  2. atoreli123 28.02.2015 15:17

    dokładnie tak, jak jako pracownik narzekasz itp itd sam załóż firmę zobaczysz co to za miód, ile kontroli, PIPy sripy i inne oszołomy a wprowadzenie wieku przedemerytalnego to absolutny absurd

  3. 8pasanger 28.02.2015 16:09

    Ja bym w ogóle przywrócił pańszczyznę i prawo do sądzenia pracowników jak za feudalizmu:feudalny pan , z prawem do sądzenia chłopów a nawet ius primae nocti dla jasności sytuacji.

    @ roztargniony dobry pomysł coś na kształt strząśnięcia długów jak u Solona by się przydało.Tylko , żeby pracodawcy nie płakali , że odbierają im świętą własność prywatną.Jak reset to reset.

  4. tramp 28.02.2015 22:21

    Nasi biedni pracodawcy, a w markecie tygodniowo wydają na browar i whisky więcej niż płacą z miesiąc ciężkiej pracy swoim pracownikom, którzy pracują oczywiście za minimalne wynagrodzeniae.

  5. atoreli123 01.03.2015 03:45

    @tramp
    no i tak właśnie jest z tym marketem pracodawca potrafi wydać minimalną w weekend, ale kto wam broni być pracodawcą? Jesteście dobrzy wolna wola…

  6. argos1 01.03.2015 11:55

    Czy wiecie co by się stało, gdyby pracodawcę zostawić samego na bezludnej wyspie?
    Odpowiedź:
    – umarłby z głodu, ponieważ zamiast szukać sobie pożywienia, cały czas szukałby pracownika, aby to za niego robił.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.