Lekarstwo gorsze od choroby?

Opublikowano: 01.12.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 805

Wyciek ropy z platformy Deep Water Horizon był jedną z najpoważniejszych katastrof ekologicznych ostatnich lat. Jednak walka z nim mogła znacznie pogorszyć rozmiary zniszczeń. Naukowcy z Georgia Institute of Technology (Gatech) i meksykańskiego Universidad Autónoma de Aguascalientes informują, że dodanie do rozlanej ropy dyspergatorów używanych do oczyszczenia wody, aż 52-krotnie zwiększyło toksyczność wycieku.

Podczas przeprowadzonych w laboratorium testów naukowcy stwierdzili, że ropa wymieszana z dyspergatorem jest nawet 52-krotnie bardziej toksyczna niż sama ropa. Mieszanina zwiększyła śmiertelność wśród wrotków, znajdujących się na początku łańcucha pokarmowego Zatoki Meksykańskiej.

Naukowcy wykorzystali podczas badań ropę pobraną z Zatoki, dyspergator Corexit i przetestowali toksyczność samej ropy, samego Corexitu oraz mieszaniny obu na wrotkach. Stworzenia te są często wykorzystywane do oceny toksyczności wód morskich, gdyż bardzo szybko odpowiadają na zanieczyszczenia, są na nie wrażliwe i łatwo używa się ich w laboratorium. Badania wykazały, że wystarczyło do wody dodać 2,6% mieszaniny ropy i dyspergatora, by odsetek młodych wrotek wykluwających się z jaj spadł o 50%. Tymczasem młode stanowią niezwykle ważny element łańcucha pokarmowego. Żywią się nimi młode ryby, krewetki i kraby.

“Dyspergatory są zatwierdzone do walki z wyciekami ropy i szeroko stosowane. Jednak słabo rozumiemy ich toksyczność. Nasze badania wykazały, że spowodowany ich użyciem wzrost aktywności był w olbrzymim stopniu niedoceniany” – powiedział Roberto-Rico Martinez z UAA, który stał na czele zespołu badawczego.

Profesor Terry Snell z Gatechu stwierdził, że należy teraz ocenić, czy użycie dyspergatorów przynosi więcej szkód czy korzyści. “Być może powinniśmy pozwolić, by ropa rozpuściła się w sposób naturalny. Trwałoby to dłużej, ale w mniejszym stopniu zatrułoby ekosystem morski” – mówi uczony.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Zdjęcie: James Davidson
Na podstawie: Georgia Institute of Technology
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Komzar 01.12.2012 11:14

  “„Dyspergatory są zatwierdzone do walki z wyciekami ropy i szeroko stosowane. Jednak słabo rozumiemy ich toksyczność. Nasze badania wykazały, że spowodowany ich użyciem wzrost aktywności był w olbrzymim stopniu niedoceniany”…”

  To nie jest prawda. Od kiedy istnieją detergenty wiadomo jak działają i wiadomo, że uniemożliwiają oddychanie zwierzętom wodnym. Taka jest ich zasada działania. Co w konsekwencji oznacza, że dokładnie wiedzieli co robią i było to działanie celowe. Pytanie tylko po co ?

 2. Lakszmi 01.12.2012 13:00

  Kozmar truciciele normalni szumowiny nami rządzą wyznawcy saturna, egipscy kapłani, babilon the great, niszczą dzieło stworzenia taki jest ich cel, racja dawno wiedziano że trujący tak jak dawno wiedzą że rope można zastąpić innymi źródłami energii…:( a do powietrza dodają aluminium i Bóg wie co jeszcze…jakie prątki i grzybnie

 3. lboo 01.12.2012 13:54

  @Komzar: “Co w konsekwencji oznacza, że dokładnie wiedzieli co robią i było to działanie celowe. Pytanie tylko po co ?”

  Zgaduje że po to żeby zarobił producent Corexitu.

 4. ciociababcia 01.12.2012 20:06

  http://rense.com/1.imagesH/corexit_dees.jpg
  (powyższą grafikę znalazłam w galerii, zainteresowałam się, co to jest corexit i znalazłam. Dla zainteresowanych : The Art of
  David Dees
  http://rense.com/1.mpicons/deesA1.htm )
  oxic Corexit dispersant chemicals remained secret as feds … http://www.naturalnews.com/028974_Corex … sa…Kopia – Podobne – Tłumaczenie strony
  11 Jun 2010 – Toxic Corexit dispersant chemicals remained secret as feds colluded with Big Business.
  http://nowaatlantyda.com/wp-content/uploads/2012/01/NA_logo.jpg
  Co to jest Corexit?
  British Petroleum do opanowania rosnącej plamy ropy w Zatoce Meksykańskiej używa dyspergatorów – w tym środka zwanego Corexit. Dyspergatora tego nie wolno jest używać u wybrzeży Wlk. Brytanii, ze względu na jego toksyczność, jednak brak regulacji tego typu w prawie amerykańskim sprawia, że BP może stosować go bez ograniczeń. Czym więc jest ten tajemniczy Corexit?
  http://nowaatlantyda.com/wp-content/uploads/2010/06/Nalco.jpg
  http://nowaatlantyda.com/wp-content/uploads/2010/06/dyspergatory.jpg
  Firma Nalco stara się uspokoić sytuację zapewniając, że produkowany przez nią dyspergator nie zagraża ludzkiemu zdrowiu, jednak nie dysponuje ona żadnymi badaniami, które udowadniałyby to twierdzenie. Z kolei niezależne testy wskazują na coś zgoła odwrotnego. Wdychanie oparów Corexitu może spowodować uszkodzenia centralnego układu nerwowego, nudności, wymioty, efekty znieczulające i narkotyczne a także prowadzi do uszkodzeń czerwonych ciałek krwi, nerek i wątroby. Jeden ze znanych składników Corexitu – rozpuszczalnik 2-Butoxyethanol – jest szczególnie niebezpieczny zwłaszcza, gdy miesza się on z wyziewami parującej ropy (benzenami), które są rakotwórcze i mogą być przyczyną białaczki (raka krwi).
  http://nowaatlantyda.com/wp-content/uploads/2010/06/aplikacja-dyspergatr%C3%B3w.jpg
  http://nowaatlantyda.com/2010/06/27/co-to-jest-corexit/

 5. Lakszmi 01.12.2012 23:04

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.