Księża kosztują nas coraz więcej

Opublikowano: 14.07.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 617

Sześć lat temu Fundusz Kościelny dostawał z budżetu mniej niż 100 mln zł. W tamtym roku polscy podatnicy zasilili go kwotą ponad 145 milionów. NIK przyjrzała się finansowaniu Kościoła z budżetu.

Fundusz działa od 1950 roku. Utworzono go, aby zrekompensować mienie odebrane Kościołowi. Pieniądze miały iść na opłacanie składek ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego osób duchownych. Mimo, że Komisja Majątkowa po roku 1990 zwróciła Kościołom wszystkie dobra z sięgającą niemal drugie tyle nawiązką, Fundusz wciąż istnieje. Korzystają z niego wszystkie Kościoły i związki wyznaniowe w Polsce. Najbardziej zaś Kościół katolicki.

Wpłaty na Fundusz do 2012 roku nigdy nie były większe niż 100 mln zł rocznie. W roku 2011 Donald Tusk w exposé zapowiadał nawet likwidację FK i zastąpienie go odpisem od podatku.

Miał on wynosić 0,3 proc., biskupi chcieli 1 proc. – tyle samo, ile płacimy na Organizacje Pożytku Publicznego. W końcu dogadano się na 0,5 proc. Wtedy zaprotestowali duchowni innych wyznań. Głównie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, bo jego wyznawcy są w większości rolnikami, więc nie płacą PIT i nie mogą robić odpisu.

Od tej pory wydatki na Fundusz poszybowały w niebo. W 2013 rok państwo wydało na ten cel 118,2 mln zł. W następnych dwóch latach 133,1 mln i 128,1 mln. Aż doszło do 145,3 mln zł. Tyle budżet wydał na składki duchownych w tamtym roku.

Jakby tego było mało, to w 2016 roku MSWiA, które zarządza funduszem, zaczęło finansować remonty kościołów i działalność charytatywno-opiekuńczą. Poszło na to 8,3 mln zł. Ponad 3 mln złotych powędrowało na działalność „kilku jednostek kościelnych”. Co to znaczy, nie wie nawet NIK.

O przyszłość Funduszu księża mogą być spokojni. Tylko zdaniem SLD należy go zlikwidować.

– Jesteśmy za tym, by księża byli opodatkowani i oskładkowani na zasadach ogólnych. Nie ma sensu wyróżniania tej grupy zawodowej – powiedziała rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska.

– Nie mamy obecnie żadnych planów zmiany Funduszu Kościelnego. Musiałoby być to poprzedzone uzgodnieniami z Kościołami – rzekł rzecznik PO Jan Grabiec.

– Nie przypominam sobie dyskusji na ten temat w naszym klubie – kończy dyskusję na ten temat wiceprzewodniczący klubu PiS Marek Suski.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. radical3dom 14.07.2017 09:38

    Tu jest Pan który wyliczył ile na prawdę kosztuje nas kościół:

    https://www.youtube.com/watch?v=K2isBQSYTl0

  2. Fenix 14.07.2017 09:59

    No i wystarczyłoby na każde pierwsze dziecko w Polsce , zamiast funduszu religijno-kościelnego ! No ale pasożyt z pasożytem dogada się i żerują w zgodzie , na żywym organizmie społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.