Polacy „płacą na Kościół” coraz więcej

Opublikowano: 08.07.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 968

Kwoty przekazywane przez budżet państwa na rzecz Funduszu Kościelnego z roku na rok są coraz wyższe. W ubiegłym roku państwo przekazało na fundusz ponad 170 mln zł.

Jak informuje Rzeczpospolita, kwoty przekazywane przez budżet państwa na rzecz Funduszu Kościelnego z roku na rok są coraz większe. W ubiegłym roku z budżetu państwa do funduszu trafiła kwota 171 mln zł.

Jak przypomina gazeta, Fundusz Kościelny powstał za czasów PRL i miał stanowić rekompensatę za odebrane Kościołowi mienie. Jego największym beneficjentem jest Kościół Katolicki, ale korzystają z niego wszystkie związki wyznaniowe w Polsce. Ze środków fundusdzu opłacane są przede wszystkich składki społeczne i ubezpieczeniowe duchownych, a także remonty obiektów oraz działalność charytatywna i opiekuńcza.

Jak zaznacza RP, wydatki na fundusz w 2019 roku były nieznacznie niższe niż w 2018, kiedy na fundusz z budżetu przekazano 176 mln, ale padł rekord, jeśli chodzi o wydatki na składki ubezpieczeniowe osób duchownych. Na ten cel w 2019 roku wydano 153 mln zł.

Wydatki z Funduszu Kościelnego, przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych, wiążą się z rosnącą wysokością minimalnego wynagrodzenia (dzisiaj wynosi 2600 zł) oraz zwiększeniem specjalnego zasiłku opiekuńczego. Kwota tego zasiłku do 31 października 2018 roku wynosiła 520 zł. Od 1 listopada 2018 roku wzrosła do 620 zł. Ponadto wzrost minimalnego wynagrodzenia z 2100 zł w 2018 roku do 2250 zł w 2019 roku spowodował zwiększenie wydatków na opłacanie składek do ZUS – wyjaśnia wydział prasowy MSWiA.

Na wzrost kwot, przekazywanych na rzecz funduszu, miało też wpływ wznowienie dotacji na konserwację i remonty obiektów sakralnych, wprowadzone za rządów PiS.
Lewica chce likwidacji Funduszu Kościelnego

Pod koniec czerwca do Sejmu trafił projekt ustawy o świeckości państwa autorstwa posłów Lewicy. Projekt zakłada m. in. usunięcie religii ze szkół i likwidację funduszu kościelnego. W projekcie znalazły się zapisy o usunięciu lekcji religii ze szkół oraz o likwidacji Funduszu Kościelnego. O złożeniu projektu poinformował Robert Biedroń, który tłumaczył, że „przyjmując Konstytucję RP umówiliśmy się na autonomię państwa i Kościoła”.

„Od 1997 roku, od kiedy przyjęliśmy Konstytucję RP, politycy nie zrobili nic, żeby wierności tej konstytucji dochować” – mówił Biedroń.

Polityk ocenił też, że do tej pory polski budżet „był zbyt hojny dla księży, a zbyt skąpy dla ludzi ubogich, był zbyt hojny wobec biskupów, Kościoła – grzesznie bogatego w Polsce, zbyt skąpy wobec tych, którzy nawoływali, żeby zamiast kolejnych kościołów, zamiast kolejny świątyń, budować żłobki i przedszkola”.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Kaczor3333 08.07.2020 13:36

  To wszystko w imię nie nasyconego Boga. Rzec wypada z ambony.

 2. Stanlley 08.07.2020 14:52

  @KAczor – ogarnij się

  propaganda z ambony kosztuje. Na szczęście nadal większość księży pozostaje niewzruszonych – aczkolwiek co jakiś czas ujawniają się przekupne świnie :
  Tymczasem na jasnej górze…
  dwóch nowych świętych, szumowski i morawiecki : https://youtu.be/RobNPSdfp2M?t=611

  i co w USA :
  BLM murzynka katuje matkę z dzieckiem : https://youtu.be/RZjGxWvIkKk?t=907

  tymczasem w Chinach :
  150 autobusów BYD dla Chile i nowa elektrownia : https://youtu.be/l9GiP-CVRkI?t=635 

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.