Polacy „płacą na Kościół” coraz więcej

Opublikowano: 08.07.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1020

Kwoty przekazywane przez budżet państwa na rzecz Funduszu Kościelnego z roku na rok są coraz wyższe. W ubiegłym roku państwo przekazało na fundusz ponad 170 mln zł.

Jak informuje Rzeczpospolita, kwoty przekazywane przez budżet państwa na rzecz Funduszu Kościelnego z roku na rok są coraz większe. W ubiegłym roku z budżetu państwa do funduszu trafiła kwota 171 mln zł.

Jak przypomina gazeta, Fundusz Kościelny powstał za czasów PRL i miał stanowić rekompensatę za odebrane Kościołowi mienie. Jego największym beneficjentem jest Kościół Katolicki, ale korzystają z niego wszystkie związki wyznaniowe w Polsce. Ze środków fundusdzu opłacane są przede wszystkich składki społeczne i ubezpieczeniowe duchownych, a także remonty obiektów oraz działalność charytatywna i opiekuńcza.

Jak zaznacza RP, wydatki na fundusz w 2019 roku były nieznacznie niższe niż w 2018, kiedy na fundusz z budżetu przekazano 176 mln, ale padł rekord, jeśli chodzi o wydatki na składki ubezpieczeniowe osób duchownych. Na ten cel w 2019 roku wydano 153 mln zł.

Wydatki z Funduszu Kościelnego, przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych, wiążą się z rosnącą wysokością minimalnego wynagrodzenia (dzisiaj wynosi 2600 zł) oraz zwiększeniem specjalnego zasiłku opiekuńczego. Kwota tego zasiłku do 31 października 2018 roku wynosiła 520 zł. Od 1 listopada 2018 roku wzrosła do 620 zł. Ponadto wzrost minimalnego wynagrodzenia z 2100 zł w 2018 roku do 2250 zł w 2019 roku spowodował zwiększenie wydatków na opłacanie składek do ZUS – wyjaśnia wydział prasowy MSWiA.

Na wzrost kwot, przekazywanych na rzecz funduszu, miało też wpływ wznowienie dotacji na konserwację i remonty obiektów sakralnych, wprowadzone za rządów PiS.
Lewica chce likwidacji Funduszu Kościelnego

Pod koniec czerwca do Sejmu trafił projekt ustawy o świeckości państwa autorstwa posłów Lewicy. Projekt zakłada m. in. usunięcie religii ze szkół i likwidację funduszu kościelnego. W projekcie znalazły się zapisy o usunięciu lekcji religii ze szkół oraz o likwidacji Funduszu Kościelnego. O złożeniu projektu poinformował Robert Biedroń, który tłumaczył, że „przyjmując Konstytucję RP umówiliśmy się na autonomię państwa i Kościoła”.

„Od 1997 roku, od kiedy przyjęliśmy Konstytucję RP, politycy nie zrobili nic, żeby wierności tej konstytucji dochować” – mówił Biedroń.

Polityk ocenił też, że do tej pory polski budżet „był zbyt hojny dla księży, a zbyt skąpy dla ludzi ubogich, był zbyt hojny wobec biskupów, Kościoła – grzesznie bogatego w Polsce, zbyt skąpy wobec tych, którzy nawoływali, żeby zamiast kolejnych kościołów, zamiast kolejny świątyń, budować żłobki i przedszkola”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kaczor3333
Użytkownik
Kaczor3333

To wszystko w imię nie nasyconego Boga. Rzec wypada z ambony.

Stanlley
Użytkownik

@KAczor – ogarnij się

propaganda z ambony kosztuje. Na szczęście nadal większość księży pozostaje niewzruszonych – aczkolwiek co jakiś czas ujawniają się przekupne świnie :
Tymczasem na jasnej górze…
dwóch nowych świętych, szumowski i morawiecki : https://youtu.be/RobNPSdfp2M?t=611

i co w USA :
BLM murzynka katuje matkę z dzieckiem : https://youtu.be/RZjGxWvIkKk?t=907

tymczasem w Chinach :
150 autobusów BYD dla Chile i nowa elektrownia : https://youtu.be/l9GiP-CVRkI?t=635