Krwawe walki w Tigraju w Etiopii trwają

Opublikowano: 06.12.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1559

Według ONZ, w wielu częściach Tigraju, północnej prowincji Etiopii, mimo ogłoszenia zwycięstwa przez rząd w Addis Abebie, walki uniemożliwiają dostarczanie pomocy humanitarnej, kluczowej dla regionu od miesiąca objętego wojną. Tigraj jest pozbawiony pomocy od 4 listopada, tj. od dnia gdy etiopski premier Abiy Ahmed, zeszłoroczny laureat pokojowej Nagrody Nobla, wydał wojnę Ludowemu Frontowi Wyzwolenia Tigraju (LFWT), który kierował prowincją od wielu miesięcy.

W minioną środę premier Abiy Ahmed ogłosił uroczyście, że wojska rządowe odniosły sukces, że stolica Tigraju Mekele (ok. 200 tys. mieszkańców) została zdobyta, a walki skończyły się w całej prowincji. Jednak już nazajutrz okazało się, że co prawda niektóre części Tigraju zostały zdobyte przez etiopskie wojsko, ale prawie wszędzie walki trwają, w tym wokół Mekele. Inaczej mówiąc LFWT ciągle kontroluje części prowincji, a w innych pozostaje aktywny.

Ok. 600 tys. osób, w tym prawie 100 tys. uchodźców erytrejskich pozostających w tigrajskich obozach, było przed konfliktem całkowicie uzależnionych od pomocy żywnościowej ONZ. Blisko 50 tys. uciekło w minionym miesiącu do Sudanu, a nieznana liczba mężczyzn, kobiet i dzieci uszła ze stref konfliktu pozostając w granicach prowincji. To zapowiada prawdziwą katastrofę.

Od początku operacji wojsk rządowych komunikacja z Tigrajem została zerwana. Działają telefony satelitarne, ale jest ich b. mało, co mocno utrudnia poznanie szczegółów obecnej sytuacji militarnej i humanitarnej na miejscu. Właściwie nic nie wiadomo o losie uchodźców z sąsiedniej Erytrei, lecz zapasy żywności musiały się skończyć już kilka tygodni temu. Jeszcze na początku listopada dochodziły stamtąd informacje o możliwych zbrodniach na uchodźcach, ale na razie ONZ nie ma jak ich sprawdzić. Negocjuje z obiema stronami konfliktu, by się tam udać.

Rząd etiopski wraz z ogłoszeniem zwycięstwa we środę zapewnił, że ONZ będzie miał „całkowicie wolny” dostęp do Tigraju, a w piątek sprecyzował, że chodzi jedynie o terytoria zdobyte przez armię i to nie od razu. Tego dnia był w Addis Abebie europejski komisarz ds. zarządzania kryzysami Janez Lenarcic, który powiedział, że „po drugiej stronie frontu też są dzieci cierpiące niedożywienie”, ale problem nie został na razie rozwiązany.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.