Kolejna wojna w Afryce

Opublikowano: 25.03.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 518

Walczący z siłami rządowymi Republiki Środkowoafrykańskiej rebelianci przejęli kontrolę nad stolicą kraju Bangi, zmuszając prezydenta Francois Bozize do ucieczki do sąsiedniej Demokratycznej Republiki Konga – poinformowali przedstawiciele rządu.

W starciach z rebeliantami zginęło co najmniej sześciu żołnierzy Republiki Południowej Afryki – powiedział agencji Reuters świadek wydarzenia. Według źródła ONZ południowoafrykański kontyngent, który przybył wraz setkami innych żołnierzy sił pokojowych do Republiki Środkowoafrykańskiej w celu szkolenia jej wojska, przygotowuje się do wyjazdu.

Rebeliancka koalicja “Seleka” wznowiła w tym tygodniu działania wojenne, deklarując zamiar obalenia prezydenta Bozize, którego oskarżyła o nierespektowanie postanowień uzgodnionego w styczniu rozejmu. Na jego mocy rebelianccy bojownicy mieli zostać wcieleni do armii rządowej. Ponadto przedstawiciele koalicji “Seleka” otrzymali kilka kluczowych stanowisk w rządzie, w tym fotel wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy obrony.

Jak zaznacza Reuters, “Seleka” to luźny związek, grupujący również formacje, które do niedawna ze sobą walczyły. Dlatego nie jest jasne, kto zastąpi Bozize i czy dotychczasowy rząd premiera Nicolasa Tiangaye pozostanie przy władzy.

“Rebelianci kontrolują miasto. Mam nadzieję, że nie dojdzie do żadnych akcji odwetowych” – oświadczył rzecznik urzędu prezydenckiego Gaston Mackouzangba. Jak poinformował z kolei rzecznik rządu Crepin Mboli-Goumba, rebelianci kontrolują wszystkie strategiczne obiekty w stolicy.

Zastrzegający sobie anonimowość prezydencki doradca powiedział, że Bozize, który objął władzę w 2003 roku poprzez wojskowy zamach stanu, przedostał się w niedzielę rano przez rzekę Ubangi do Demokratycznej Republiki Konga, gdy siły rebelianckie zmierzały w kierunku jego pałacu.

“Pałac właśnie padł. Mamy pałac” – powiedział w rozmowie telefonicznej z agencją Reuters rezydujący w Paryżu rzecznik koalicji “Seleka” Eric Massi.

Republika Środkowoafrykańska, jedno z najuboższych państw świata, posiada bogate złoża złota, diamentów i uranu.

Autor: gb
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kudlaty72 26.03.2013 07:27

    Podobno od 30 lat jest embargo na eksport broni do Afryki?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.