Klerykalizacja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Opublikowano: 08.04.2021 | Kategorie: Edukacja, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1325

Rusza kolejna edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku omawiana będzie postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Posłanki Lewicy mówią: nie! Posłanki Daria Gosek- Popiołek i Magdalena Biejat wystosowały list do marszałek Sejmu, ministra edukacji i prezesa IPN, z apelem o zmianę tematu tegorocznego SDiM, ponieważ ich zdaniem jest on wykluczający dla dzieci spoza Kościoła katolickiego.

Tegoroczne zadanie internetowej edycji SDiM brzmi: „Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia. W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości, w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?”.

„W myśl zapisów ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z dnia 17 maja 1989 Rzeczypospolitej Polskiej stosunek państwa do wszystkich kościołów i innych związków wyznaniowych opiera się na poszanowaniu wolności sumienia i wyznania. Dlatego apelujemy o zmianę tematu lub zaproponowanie dodatkowego tematu dla osób, które nie utożsamiają się z wyznaniem katolickim, ale są obywatelkami i obywatelami tego kraju, tworzą go, a w przyszłości będą za niego odpowiedzialne” czytamy w liście posłanek Lewicy.

Postać kardynała Wyszyńskiego budzi też spore kontrowersje, o czym w liście nie wspomniały posłanki. Wielokrotnie w mediach i pracach naukowych omawiany był antysemityzm kardynała i jego działalność wydawnicza na przykładzie pisma „Ateneum Kapłańskie”, którego był redaktorem w latach 1932-1939. Pismo pod redaktorskim okiem Wyszyńskiego publikowało antysemickie treści. „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich. Głosząc idee wywrotowe, stojąc na czele ruchu komunistycznego, szerząc w literaturze hasła niemoralne. (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa” – „Ateneum Kapłańskie”, 1938, zeszyt I, str. 23.

Czy dzieci będą w stanie omówić postać kardynała krytycznie, skoro nadal jest on na sztandarach Kościoła katolickiego i właśnie dobiega końca proces jego beatyfikacji na błogosławionego Kościoła katolickiego?

Sejm RP od 1994 roku organizuje Sejm Dzieci i Młodzieży. Inicjatywa polega na kształtowaniu postaw obywatelskich i zaangażowaniu młodych w życie polityczne kraju. Co roku młodzież bierze udział w konkursie, w którym omawia jakieś polityczne zagadnienie. „Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych” czytamy na stronie sejmu. Wygraną w konkursie jest możliwość uczestniczenia w obradach Sejmu w Dniu Dziecka, który wypada 1 czerwca.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: PartiaRazem.pl, NigdyWiecej.org
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 2,67 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Marek1950
Użytkownik
Marek1950

Uważam ten pomysł za niezwykle roztropny. Dzieci, jak powszechnie wiadomo, nie kłamią, więc nie powinno być problemu z ukazaniem prawdziwego oblicza kardynała. trzeba bowiem wiedzieć, że Wyszyński bardzo zachwalał Hitlera i hitleryzm i warto o tym mówić, aby nie zaginęły ślady jego złotych myśli. Materiały potwierdzające stosunek Wyszyńskiego do Niemiec hitlerowskich nietrudno jest znaleźć w Internecie.

Oto kilka złotych myśli wielkiego prymasa Tysiąclecia, kardynała Wyszyńskiego, w latach 1938/39, w redagowanym przez niego “Ateneum kapłaństwa”.

1. „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli,
które dotychczas znane były tylko w szczupłym
gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na
ich rehabilitację”.

2. „Trudno nie przyznać słuszności
twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem
w organizmie narodów europejskich (…) Żyd
zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na
podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może
się dokonać tylko na drodze religijnej –
przez szczere, bezinteresowne przyjęcie
chrześcijaństwa”.

3. „Hitler jest doskonałym znawcą
psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej
taktyki”.

4. „Dzisiejsza III Rzesza podjęła
tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która
ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały
się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu
ogólnoludzkim”

Źródło: https://www.wykop.pl/wpis/29864517/kardynal-wyszynski-o-hitlerze-oto-kilka-zlotych-my/

Punkt Zero
Użytkownik

Bardzo ciekawy komentarz Marku1950, dla mnie odkrywczy.
Bliskie mi osoby z mojego dzieciństwa miały takie poglądy, byli dobrymi ludźmi generalnie ale strasznie nienawidzili żydów. Do dziś nie do końca to rozumiem, ale myślę. że to tak silna przedwojenna indoktrynacja. Ludzie myślą to co im zaszczepi system, tak przypuszczam, Albo tak sobie ich tłumacze…

robi1906
Użytkownik

A czyż “żyd” nie zwalczył chrześcijaństwa?.
Zwalczył, nie to żebym żałował to całe “chrześcijaństwo” bo ono zostało nam narzucone gwałtem i z żyda oficjalnie zrobiło boga, ale dlatego że przed wojną doskonale wiedziano, że “sekta żydowska”, Zakon czy jakkolwiek ich nazwiemy, chcą zwładnąć światem.

To była prawda i żyd zawładnął światem, i przypomnę wszystkim żyd to nie jest naród to jest gang który postawił sobie cel zdobycia świata i ten cel osiągnął.

żyd to gangster który od dziecka ma przestrzegać praw Omerta i bezwzględne posłuszeństwo swojemu przywódctwu, to dlatego między innymi “holocaust” mógł tak w łatwy sposób się odbyć, żydzi dostali rozkaz i musieli się podporzodkować (zwłaszcza że w większości ofiarami byli Chazarzy których z żydami nic nie łączy, oprócz nazwy) i tylko garstka z nich się nie poporządkowała.

I tak do przemyślenia, największe chrześcijańskie mocarstwo które wypowiedziało wojnę żydostwu czyli Hiszpania ze swoją świętą inkwizycją, samo było zadłużone w żydowskich bankach, także nie wierzcie w jakąlkolwiek wojnę żydostwa z chrześcijaństwem, to od zawsze byli “dobrzy kumple” a ta wojna służyła tylko do tresowania umysłów.

Urnelius
Użytkownik
Urnelius

Co do Wyszyńskiego i jego tekstów, proszę czytać ze zrozumieniem. Wskazuje on na zdolności Hitlera, jego model społeczny, na teorię ewolucji (jak na ironię), a o rasizmie mówi o “pewnych zdrowych myślach”. Polski antysemityzm był etno-religijny, ale nie rasowy, jak w Niemczech. Stąd Kościół w epoce wypowiadał się negatywnie przeciwko Żydom, ale potępiał jakąkolwiek przemoc przeciwko nim. Obecnie żyjemy w świecie, w którym wszyscy uznają naukę, ale nie uznają praw biologicznych ani genetyki. Jeśli powiesz, że Murzyni szybciej biegają – jest ok., ale jeśli powiesz, że ich udział na uniwersytetach jest statystycznie niepokojący – jest się rasistą. Albo nauka, albo przesądy. James Watson jest tego świetnym przykładem

rici
Użytkownik
rici

Urnelius przez te swoja polityke socjalna Rzesza niemiecka znalazla sie na skraju bankructwa. I dlatego Hitler przeprowadzil Anschlus Austrii, pozniej Czech, a jeszcze pozniej wypowiedzial wojne Polsce. Nawiasem mowiac te 3 kraje przed wojana byly sprzymierzencami Hitlera. Czy namawianie by wygnano zydow na Madagaskar to nie jest przemoc? A tego domagali sie Wyszynski i sw. O. Maksymilian Kolbe w “Rycerzu Niepokalanej”, poczytaj roczniki tego pisma z lat 1936-39.
Robi w pelni sie z toba zgadzam. A tak do tej historii z Hiszpania wiekszosc zydow ktora przyszla z Arabami do Hiszpani , uciekla razem z nimi z powrotem do Afryki. A poza tym wielki inkwizytor Torquemada – dominikanin byl zydem. Rowniez zydem byl sw. Ignacy de Loyola zalozyciel Towarzysta Jezuitow, notabene osobiscie mordowal skazanych przez siebie “heretykow”, albo Adam Weishaut uczen Jezuitow zalozyciel “bawarskich iluminantow”.