TVP tubą Kościoła katolickiego

Opublikowano: 20.02.2021 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2031

Wobec społecznych nacisków Kościół katolicki opublikował treść umowy między nim a TVP Jacka Kurskiego. Umowa precyzuje w jaki sposób telewizja publiczna ma informować o życiu Kościoła.

W myśl owej umowy TVP zobowiązuje się do włączenia do swojej oferty programowej szeregu audycji informujących o życiu Kościoła katolickiego w Polsce, relacji z wydarzeń przez niego animowanych. Ponadto telewizja państwowa zobowiązuje się do uwzględniania stanowiska Kościoła w publicystyce telewizyjnej.

To nowelizacja umowy sprzed 12 lat. Najnowsza wersja rozpisuje drobiazgowo powinności dla poszczególnych kanałów, stacji i pasm telewizyjnych. Umowa przewiduje obowiązki dla Oddziałów Terenowych TVP. Nie zapomniano też o najmłodszych widzach – jak niegdyś „Teleranek”, w niedziele około 9.30 przewidywany jest 25 minutowy program dla dzieci. W praktyce umowa czyni też papierowym nadzór Prezesa TVP na redakcją Audycji Katolickich TVP. Umowa jest bezterminowa.

Przez pewien czas obie sygnatariusze umowy odmawiali ujawnienia zapisów dokumentu, powołując się na zagrożenie interesów TVP, choć nie precyzowano, w jaki sposób i jakie interesy publicznej telewizji miałyby być zagrożone.

TVP zobowiązuje się m.in. do szczególnej troski o dokumentację pozostającą w jej zasobach archiwalnych, a dotyczącą osoby i „dziedzictwa” papieża Jana Pawła II. Informowanie o życiu Kościoła mają być, do czego telewizja państwowa się zobowiązuje, ma być prowadzone w „sposób obiektywny i kompetentny”, a także ma zająć się propagowaniem tradycyjnej rodziny, a także „Pisma świętego”. Telewizja Polska zobowiązuje się również do udostępniania swojego pasma wysokim hierarchom kościelnym, którzy zechcą wystąpić w telewizji w związku z ważnymi świętami katolickimi. Oczywiście umowa przewiduje, że wystąpienia te mają być transmitowane w czasie najwyższej oglądalności czyli bezpośredniej bliskości głównego wydania „Wiadomości”.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. 3steta 20.02.2021 15:31

    Pis i kościół to kółeczko wzajemnej adoracji. Szkoda, że nie ma silnej partii poglądowo lewicowej a gospodarczo prawicowej by jak najmniej wtrącać się w wolność obywateli. Są jakieś próby typu jak np powstanie partii “Możemy”,ale lud woli 500 plus i reszta już go nie obchodzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.