Kawa chroni przed rakiem wątrobowokomórkowym

Opublikowano: 07.06.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 557

Picie kawy chroni przed rakiem wątrobowokomórkowym (ang. hepatocellular cancer, HCC).

Zespół z Uniwersytetów w Southampton i Edynburgu ustalił, że w porównaniu do niepicia kawy, spożywanie jednej, dwóch i pięciu filiżanek kofeinowej kawy dziennie wiąże się ze spadkiem ryzyka HHC o, odpowiednio, 20, 35 i 50%.

Ochrona występowała zarówno u ludzi już pijących kawę, jak i u tych, którzy zazwyczaj nie sięgali po ten napój. Im większe spożycie kawy, tym silniejszy efekt (niewiele danych dotyczyło jednak “dawki” powyżej 5 filiżanek dziennie). Kawa bezkofeinowa także zapewniała korzystny, ale słabszy efekt.

Autorzy publikacji z pisma BMJ Open analizowali dane z 26 badań obserwacyjnych (objęły one ponad 2,25 mln osób). Naukowcy wyliczali ryzyko rozwoju HCC w przypadku picia od 1 do 5 filiżanek kofeinowej kawy dziennie.

“Nie sugerujemy, by wszyscy zaczęli [nagle] pić 5 filiżanek kawy każdego dnia. […] Nasze odkrycia są [jednak] istotne, zważywszy, że globalnie na HCC zapada coraz więcej osób i że rokowania w przypadku tego raka są złe” – podkreśla dr Oliver Kennedy z Uniwersytetu w Southampton.

HCC występuje szczególnie często w Chinach i południowo-wschodniej Azji. Przeważnie rozwija się na bazie marskości pozapalnej. Szacuje się, że do 2030 r. liczba nowych przypadków rocznie wzrośnie o ok. 50% – do ponad 1,2 mln.

W kawie występują związki o właściwościach antyutleniających, przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych itp., dlatego, wg akademików, wskaźnik przewlekłych chorób wątroby i raka tego narządu jest wśród kawoszy niższy.

“Wykazaliśmy, że kawa zmniejsza zwłóknienie i [częstość] raka wątroby w sposób zależny od dawki. Koledzy po fachu donosili, że kawa zmniejsza ryzyko zgonu z wielu innych powodów. Nasze badanie dołącza więc do coraz pokaźniejszego zbioru dowodów, że w umiarkowanych ilościach kawa może być wspaniałym naturalnym lekarstwem” – tłumaczy prof. Peter Hayes z Uniwersytetu w Edynburgu.

“Kolejnym krokiem będzie więc dla naukowców analiza w ramach randomizowanych badań [z losowaniem do grup] skuteczności zwiększonego spożycia kawy u osób z grupy podwyższonego ryzyka raka wątroby” – podsumowuje Kennedy.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Southampton.ac.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.