Kamienia nie spalicie

Opublikowano: 18.11.2016 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 544

Radni warszawskiej dzielnicy Mokotów jednogłośnie zdecydowali o nadaniu skwerowi w dzielnicy imienia Jolanty Brzeskiej, zamordowanej kilka lat temu działaczki lokatorskiej.

Z inicjatywą upamiętnienia Jolanty Brzeskiej wystąpili w tym roku jej przyjaciele i znajomi z ruchów lokatorskich. Odczekali przepisowe pięć lat od śmierci przyszłej patronki, która była współzałożycielką Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Zginęła 1 marca 2011 r. Jej płonące ciało znalazł przypadkowy przechodzień na polanie w Lesie Kabackim. Śledztwo wykazało, że nie było to samobójstwo.

Podczas posiedzenia rady radny Oskar Hejka powiedział: „Jesteśmy w momencie historycznym dla miasta. Po raz pierwszy będzie głosowana uchwała, która upamiętni działaczkę społeczną zamordowaną za to, że walczyła z dziką reprywatyzacją, z tym wszystkim, co się wydarzyło w ciągu ostatnich lat”.

„Zginęła tak, jak żyła. A żyła, walcząc z bezprawiem. Ona dalej walczy. Plakaty z jej wizerunkiem są na demonstracjach. Proszę o jednogłośne przyjęcie tego wniosku. Państwa decyzja pokaże wszystkim warszawiakom waszą wizję miasta – apelował do radnych Rafał Zieleniewski z Polskiej Unii Lokatorów.

W głosowaniu 55 radnych opowiedziało się za nadaniem placowi nazwy „Skwer Jolanty Brzeskiej”. Nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu. Skwer Jolanty Brzeskiej znajduje się na tyłach Liceum im. Cervantesa między ulicami Iwicką a Zakrzewską. Patronka mieszkała niedaleko stąd – przy ul. Nabielaka 9. W sierpniu działacze lokatorscy deklarowali, że na skwerze chcieliby postawić kamień z napisem pamiątkowym, który kończyłby się słowami: „Kamienia nie spalicie”.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Roger 19.11.2016 08:10

    Tekst jest niespójny czasowo.
    Radni warszawskiej dzielnicy Mokotów jednogłośnie zdecydowali o nadaniu skwerowi w dzielnicy imienia Jolanty Brzeskiej na sesji w dniu 24 września 2016 roku.
    Natomiast radni miasta Warszawy jednogłośnie zdecydowali o nadaniu skwerowi imienia Jolanty Brzeskiej na sesji w dniu 17 listopada br. Zacytowane fragmenty tekstów pochodzą z sesji Rady Miasta.

  2. Fenix 19.11.2016 08:39

    Ja napisałabym na kamieniu,” Duchem Wielka ” Jolanta Brzeska .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.