Jeden krok do pokoju w Kolumbii

Opublikowano: 25.09.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 521

“Pokój to najpiękniejsze zwycięstwo” – powiedział jeden z dowódców FARC do tłumu członków organizacji, do niedawna bojowników, od teraz już “tylko” aktywistów przyszłej partii politycznej. Do końca pięćdziesięcioletniej wojny domowej w Kolumbii został jeden krok.

Na kongresie FARC dwustu delegatów jednogłośnie zgodziło się przyjąć układ pokojowy z kolumbijskim rządem. To efekt czteroletnich negocjacji prowadzonych w Hawanie. Partyzanci, wychodząc z lasu, przekształcą organizację w partię polityczną, która do 2026 r. będzie miała zagwarantowanych dziesięć miejsc w krajowym parlamencie. Nazwę i program organizacji poznamy najpóźniej w maju przyszłego roku. Działacze FARC sugerują, że nowa partia będzie z ducha marksistowska. Wśród jej postulatów ma znaleźć się także zmniejszenie liczby miejsc w parlamencie o połowę, by walczyć z wszechwładną korupcją, a także zapewnienie, by lokalne społeczności mogły wpływać na to, na co są przeznaczane zyski z surowców wydobywanych w konkretnych regionach.

Aby wojna domowa w Kolumbii formalnie się skończyła, potrzeba jeszcze tylko aprobaty obywateli dla układu rządu z FARC. W tej sprawie 2 października odbędzie się referendum. Sondaże wskazują, że głosować na tak chce większość Kolumbijczyków, chociaż opozycji nie należy lekceważyć. Partie konserwatywne, skrajnie wrogie wszelkiej lewicy, domagają się, by prezydent Kolumbii walczył z FARC aż do całkowitego wyniszczenia ruchu. Tymczasem układ pokojowy przewiduje nie tylko przekształcenie FARC z partyzantki w legalną partię, położenie kresu handlowi narkotykami i wypłacenie odszkodowań ofiarom ruchu, ale i przeprowadzenie reformy rolnej.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.