Jeden krok do pokoju w Kolumbii

Opublikowano: 25.09.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 239

“Pokój to najpiękniejsze zwycięstwo” – powiedział jeden z dowódców FARC do tłumu członków organizacji, do niedawna bojowników, od teraz już “tylko” aktywistów przyszłej partii politycznej. Do końca pięćdziesięcioletniej wojny domowej w Kolumbii został jeden krok.

Na kongresie FARC dwustu delegatów jednogłośnie zgodziło się przyjąć układ pokojowy z kolumbijskim rządem. To efekt czteroletnich negocjacji prowadzonych w Hawanie. Partyzanci, wychodząc z lasu, przekształcą organizację w partię polityczną, która do 2026 r. będzie miała zagwarantowanych dziesięć miejsc w krajowym parlamencie. Nazwę i program organizacji poznamy najpóźniej w maju przyszłego roku. Działacze FARC sugerują, że nowa partia będzie z ducha marksistowska. Wśród jej postulatów ma znaleźć się także zmniejszenie liczby miejsc w parlamencie o połowę, by walczyć z wszechwładną korupcją, a także zapewnienie, by lokalne społeczności mogły wpływać na to, na co są przeznaczane zyski z surowców wydobywanych w konkretnych regionach.

Aby wojna domowa w Kolumbii formalnie się skończyła, potrzeba jeszcze tylko aprobaty obywateli dla układu rządu z FARC. W tej sprawie 2 października odbędzie się referendum. Sondaże wskazują, że głosować na tak chce większość Kolumbijczyków, chociaż opozycji nie należy lekceważyć. Partie konserwatywne, skrajnie wrogie wszelkiej lewicy, domagają się, by prezydent Kolumbii walczył z FARC aż do całkowitego wyniszczenia ruchu. Tymczasem układ pokojowy przewiduje nie tylko przekształcenie FARC z partyzantki w legalną partię, położenie kresu handlowi narkotykami i wypłacenie odszkodowań ofiarom ruchu, ale i przeprowadzenie reformy rolnej.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o