Hotele nie otrzymują pieniędzy na utrzymanie uchodźców

Opublikowano: 09.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2351

Przedstawiciele samorządów wskazują, że wojewodowie nie przekazali im odpowiednich środków na rekompensaty za pomoc uchodźcom.

Polskie hotele przyjęły dziesiątki tysięcy osób, które przyjechały z ogarniętej wojną Ukrainy. Często do placówek kierowały je sztaby kryzysowe, zawiązywane w całym kraju. Wraz z prośbami o przyjęcie uchodźców szły zapewnienia, że z hotelami zostaną wkrótce podpisane umowy, zakładające zwrot kosztów pobytu przyjętych osób.

Tymczasem – jak dowiedział się „TTG Dziennik Turystyczny” z anonimowego źródła – hotele, często utrzymujące samodzielnie uchodźców od wielu dni, nie mogą doprosić się o obiecane umowy. Przedstawiciele samorządów tłumaczą, że wojewodowie nie przekazali im odpowiednich środków.

Co więcej, jeżeli hotel już otrzymał propozycje umowy, zawierały one inne stawki niż te pierwotnie ustalone. Stawki w zależności od lokalizacji i innych uwarunkowań wynosiły od 120 zł za nocleg i pełne wyżywienie. Ostatnio proponowane stawki to 70 zł za osobę, i to z datą wsteczną od 18 marca. Na protesty hotelarzy, że taka suma nie jest w stanie pokryć ponoszonych kosztów, biura wojewodów proponują w zaleceniach ustnych… redukować posiłki z trzech do jednego (tylko śniadania) oraz wyłączać ogrzewanie w hotelu.

Hotele zwracają uwagę, że wraz z przyjazdem do Polski tak wielu osób, rośnie popyt na żywność, a w efekcie wzrastają także jej koszty. W przypadku drobiu czy warzyw mowa już nie o 18 proc. podwyżce cen, jaka miała miejsce przed napaścią Rosji na Ukrainę, ale o 25 proc.

Ponadto, odmienne są rekompensaty za opiekę nad uchodźcami. Polacy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców, mogą liczyć na 40 zł dziennej rekompensaty od państwa. Natomiast dla Ptak Warsaw Expo, który zorganizował Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie, stawka wynosi 95 zł.

Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak to największy w Europie punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. Powstał w tamtejszym Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Expo w Nadarzynie. Każdego dnia przebywa w nim 6 – 7 tys. uciekających przed wojną Ukraińców. Działa przy wsparciu i koordynacji polskiego rządu i wojewody mazowieckiego.

Radio TOK FM dowiedziało się (w zapytaniu o informacje publiczną do wojewody Konstantego Radziwiłła) jaką stawkę otrzymuje Centrum Pomocy w Nadarzynie w związku z zawartą z wojewodą mazowieckim umową na świadczenie usług w zakresie zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom. Za każdą przyjętą osobę Ptak Warsaw Expo dostaje 95 zł.

Tymczasem, zgodnie z przyjętą tzw. specustawą ukraińską, osobom które przyjęły pod swój dach uchodźców przysługuje 40 złotych dziennie, maksymalnie przez dwa miesiące. Warunkiem koniecznym jest złożenie oświadczenia, że przyjętym osobom zapewniono zarówno zakwaterowanie, jak i wyżywienie, a także, że nie zostało pobrane dodatkowe wynagrodzenie za wynajem, ani inne świadczenia z tego tytułu.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w oświadczeniu zapewnił, że „wojewoda musiał podjąć niezwłocznie działania, aby w szybkim czasie zapewnić schronienie uchodźcom, a największym obiektem zakwaterowania w Polsce są hale w Nadarzynie – Ptak Warsaw Expo, których potencjał zabezpieczenia bazy noclegowej dla uchodźców to ok. 20 tys. miejsc”.

„W związku z masowym napływem uchodźców w pierwszych dniach wojny, istniała pilna potrzeba zabezpieczenia większej liczby miejsc w szybszym tempie niż początkowo zakładano. Mając na uwadze powagę sytuacji – zaledwie w trzy godziny od podjęcia decyzji o przystosowaniu hal do miejsc noclegowych, obiekt Ptak Warsaw Expo został w pełni przygotowany i dostosowany do potrzeb zakwaterowania. Tym samym firma Ptak Warsaw Expo udostępniając przestrzeń dla uchodźców z Ukrainy musiała zmienić przeznaczenie obiektów, np. poprzez konieczność ogrzania hal i zawiesiła ich dotychczasową formę działalności – z której pozyskuje dochody” – wyjaśnia w swym oświadczeniu zespół prasowy Wojewody Mazowieckiego.

Biuro prasowe wojewody mazowieckiego zapewniło także, że umowa została podpisana zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych oraz ustawą o wojewodzie i administracji rządowej w województwie. Podpisanie jej z wolnej ręki miało wynikać z „konieczności udzielenia nagłej i nieprzewidzianej sytuacji związanej z wybuchem konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, który spowodował niekontrolowany napływ uchodźców z tego kraju”. Umowa została zawarta na miesiąc, z możliwością dalszego przedłużenia.

Tymczasem, hotele, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, albo nie mają umów, albo dostają propozycje niższych stawek.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Admin WM 09.04.2022 11:38

  Z tego co pamiętam, podczas lockdownów rząd też dobijał hotelarstwo. Pytanie – czy teraz robią to z premedytacją, czy po prostu mamy do czynienia z niekompetencją?

 2. NORB 09.04.2022 22:43

  Przede wszystkim 40 zł dziennie z pełnym wyżywieniem to czysta kpina. Niech zMorawiecki albo łObajtek do swych pałacy wezmą tabuny uchodźców. Normalny człowiek, który próbuje normalnie żyć w nowym nieładzie 2.0 jest łupiony podatkami aż boli. Za 40 złotych to nawet samego wyżywienia się nie da ogarnąć a do tego dochodzą inne koszta. Normalny rząd zrobiłby to co zrobiła Turcja. Kasa a nie certolenie się z pierdzistołkami brukselskimi. Na co oni liczą, że ukraińcy pokryją dziurę w zusie?

 3. Admin WM 09.04.2022 23:09

  @NORB

  Gdyby karmili ich zupkami chińskimi, to zmieściliby się przy 3 posiłkach dziennie w 5 zł na osobę. Podejrzewam, że po miesiącu takiej diety z własnej inicjatywy wróciliby na Ukrainę.

 4. Adalb 10.04.2022 03:43

  Sami są sobie winni , bo myśleli, że zrobią interes na przyjmowaniu ua do chałup .

  Admin WM 09.04.2022 23:09

  @NORB

  Gdyby karmili ich zupkami chińskimi, to zmieściliby się przy 3 posiłkach dziennie w 5 zł na osobę. Podejrzewam, że po miesiącu takiej diety z własnej inicjatywy wróciliby na Ukrainę.

 5. Fenix 10.04.2022 07:57

  Pytam rząd Polski ile miliardów przeznacza na zakup agresywnej broni , i jako sponsor przekazuje na wojnę w Ukrainie? Parę sekund i po miliardach, poszło w pi-zdu rozwalone ,i to z naszej krwawicy Polacy! Duda, Morawiecki i Kaczyński tak Polaków wykiwał !!! Fundusz poza budżetem , na zbrojenia. Który z Polaków się na to zgodził? Odpowiecie za tę nieroztropność i rozrzutność władza sobiepanów. Namawiam na referendum Narodu Polskiego , to przeciwko wojnie, i zbrojenia Ukrainy kosztem Polaków. Podniesiono płatności spłaty kredytów mieszkaniowych, ministrze MBP niech cię szlak trafi, nie zapomnimy tego rabunku na obywatelach Polski. Zełenski mniej na zbrojenia, więcej na wsparcie , dach nad głową wikt i opierunek dla waszych dzieci i matek ukraińskich w Polsce, to przez twoją głupotę ucierpiały. Matki i dzieci na tułaczce ,mienie przepadło , domy zrównane z ziemią, dla kłamliwej idei wyzwolenia? Za dużo ofiar, zakończ wojnę, podpisz porozumienie !!! Świat bez granic i państw , a ludzi narody przetrwają. Kaczyński nie będzie prosił o wsparcie humanitarne dla uciekinierów , w PE ,bo nikogo do domu nie zaprosił , jedynie namieszał , rząd błaznów i zgraja nieudaczników ,partii zawistnych. Mega bęcwał z USA ” wojna musi trwać “? Zaczniecie wojnę w USA , to doświadczycie ile kosztuje i jak deprawuje. Wojna to ofiary , ruina i bieda. Wolność ludziom dobrej woli.Wolnym ludziom pokój ,współpracy i rozwoju. Zapytam każdego z osobna Polacy ,komu wojna przynosi korzyści ? Wiemy o tym z historii , że nam same straty ! Dbajmy i pielęgnujmy pokój , by bestia wojny nie upomniała się o ofiary.

 6. Komzar 10.04.2022 08:53

  Z tego co wiem to hotelarze zostali zmuszeni do przyjęcia uchodźców. Po prostu policja im ich zakwaterowała tłumacząc, że ma takie możliwości dane specustawą a o kasę to już sobie potem sami muszą walczyć. Odmowa przyjęcia oznacza zgodnie z tą ustawą karę więzienia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.