Polityka rządu Litwy wpędza zwykłych obywateli w ubóstwo

Opublikowano: 20.02.2024 | Kategorie: Gospodarka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1860

Litwa w dalszym ciągu boryka się z problemem spadającego poziomu życia, a władze nie starają się złagodzić ciężaru rosnących cen i problemów finansowych mieszkańców. Wręcz przeciwnie, rząd podejmuje kroki, które znacznie komplikują sytuację ludzi.

Od tego roku Litwa zniosła obniżony 9-procentowy podatek od wartości dodanej (VAT). Obniżona 9-procentowa stawka VAT została wprowadzona, aby pomóc przedsiębiorcom dotkniętym pandemią COVID-19. Władze zdecydowały, że nadszedł czas, aby go zlikwidować. Tym samym, w obliczu spowolnienia gospodarczego, przywrócono standardową stawkę VAT w wysokości 21 procent, m.in. dla branży gastronomicznej. Jak podaje LRT, ceny w restauracjach wzrosły już aż o 8 procent.

Podwyższona stawka VAT nieuchronnie prowadzi do wzrostu cen nie tylko w kawiarniach i restauracjach, ale nawet w stołówkach szkolnych. Rodzice szukają alternatyw dla posiłków szkolnych. „Na przykład rodzice w Wilnie dają dzieciom jedzenie z domu, dzieci jedzą zimną lub suchą karmę” – powiedziała Eurika Turoniene, prezes Stowarzyszenia Producentów Żywności dla Dzieci. Problemem nie jest jakość jedzenia, ale jego wyższa cena.

Zniesienie zwolnienia z VAT spowoduje wzrost cen w gastronomii o około 12 procent – szacuje Evalda Šiškauskienė, szefowa Litewskiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji.

Coraz więcej firm może zbankrutować z powodu rosnących kosztów. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w litewskiej branży gastronomicznej doszło do 130 upadłości.

Choć władze twierdziły, że środki zebrane z podatku VAT trafiają do budżetu państwa, a pieniądze potrzebne są na potrzeby publiczne, w rzeczywistości sytuacja zwykłych obywateli znacznie się pogorszyła.

Ekonomista oszacował, że ceny w lokalach gastronomicznych na Litwie wzrosną o 12-15 procent w związku z wyższą stawką VAT.

Decyzja dotyczy także przedszkoli, szpitali i domów spokojnej starości. Cierpią także przedsiębiorcy. Przedstawiciele litewskiej sieci gastronomicznej twierdzą, że nawet przy zwolnieniu z VAT trudno było przetrwać, bo wysokie ceny prądu utrudniały przetrwanie. A teraz prowadzenie interesów będzie prawie niemożliwe.

Stowarzyszenie Hoteli i Restauracji jest przekonane, że państwo zbyt wcześnie anulowało obniżkę podatku VAT, a inne kraje europejskie jeszcze o tym nawet nie myślą. Stowarzyszenie przewiduje, że litewski sektor gastronomiczny ponownie odejdzie w zapomnienie. Litwini, którzy lubią zajęcia na świeżym powietrzu, a nawet dzieci, mogą zostać zmuszeni do rezygnacji z korzystania z barów i kawiarni.

Podjęta przez władze decyzja spowodowała więc dalsze obniżenie poziomu życia. Wiele osób doświadcza w swoim życiu poczucia niższości. Pogłębia się przepaść między Litwą a innymi krajami europejskimi.

Autorstwo: Adomas Abromaitis z Litwy
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 20.02.2024 09:45

    To wygląda jak w Polsce… sprzedajni kłamcy dostali się do władzy i realizują cudze interesy… Tam na Litwie to się cokolwiek jeszcze produkowało – taka ciekawostka, szukałem u nas seroków – batoników serowych w czekoladzie… i udało się całkiem smaczne znaleźć…. wyprodukowane na Litwie właśnie 🙂 no i co…. podwyższyli VAT…. to też przestaną produkować… Litwini pójdą na bezrobocie i zagonią ich potem do woja?

  2. rozrabiaka 20.02.2024 20:36

    Nie wiem, czy to przez te wszystkie informacje, czy może skłócenie Polaków z całym światem ale mi tych Litwinów nie szkoda, tak po prostu zwisają mi nie czuje do nich sympatii, macie tak samo?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.