Handel w niedzielę? Pracownicy przemęczeni

Opublikowano: 04.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2093

Senat przyjął bez poprawek projekt pozwalający na ponowne otwarcie sklepów w niedzielę. Krytycy tego rozwiązania twierdzą, że jest ono otwarciem drzwi do całkowitego zniesienia niedzielnego zakazu handlu, głównie w interesie dużych koncernów. Przede wszystkim zwracają jednak uwagę na przemęczenie pracowników, spowodowane już i tak dużymi brakami kadrowymi.

Izba wyższa parlamentu bez poprawek przyjęła wczoraj nowelizację Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jednym z najważniejszych rozwiązań przyjętych w jej ramach jest przynajmniej czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Ustawodawca twierdzi, że w ten sposób chce rozładować kolejki w sklepach, nieuniknione w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia.

Jest jednak druga strona medalu. Przeciwnicy tej nowelizacji uważają, że w ten sposób tylnymi drzwiami przepycha się całkowite zniesienie zakazu. Zwraca na to uwagę chociażby Kongregacja Przemysłowo-Handlowa, czyli organizacja zrzeszająca drobnych polskich przedsiębiorców. Zarzuca ona rządowi Mateusza Morawieckiego uległość wobec lobby dużego biznesu, który najbardziej zyska na zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. Tymczasem miał on pozytywny wpływ na sektor rodzinnych sklepów mało i średnio gabarytowych.

Krytycznie do zmian odniosły się również organizacje pracowników. Według nich są oni już i tak przemęczeni, bo przez pandemię koronawirusa znaleźli się oni na „pierwszej linii frontu”. Sklepy wielkopowierzchniowe wydłużyły bowiem ich czas pracy w tygodniu, choć sklepy cierpią na brak personelu. Wielu pracowników leczy się bowiem na COVID-19, przebywa na kwarantannie lub wzięło urlopy wychowawcze z powodu zamknięcia szkół.

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” wysłał w tej sprawie list do prezydenta Andrzeja Dudy. To właśnie głowa państwa zdecyduje teraz o podpisaniu nowelizacji. Związkowcy podkreślają, że w związku z przepracowaniem niedziela jest jedynym dniem, w którym pracownicy handlu mogą zregenerować swoje siły. Dodatkowo „Solidarność” także zarzuciła rządzącym uleganie presji wielkich korporacji, nie przejmujących się losem zatrudnianych przez siebie osób.

Kongregacja Przemysłowo-Handlowa i NSZZ „Solidarność” nie są jedynymi organizacjami, wyraźnie krytykującymi plany zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Wcześniej przeciwko temu rozwiązaniu opowiedziały się Polska Izba Handlu, sieć Społem oraz inne stowarzyszenia reprezentujące drobnych kupców.

Na podstawie: Tysol.pl, Tvn24.pl, Pulshr.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Grzechu 04.12.2020 14:38

    A juda i tak podpisze jak i wszystko w końcu to niezależny przyjaciel pinokia

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.