Greenpeace donosi do prokuratury na ministra rolnictwa

Opublikowano: 17.11.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1621

Aktywiści z Greenpeace i Fundacji Frank Bold twierdzą, że Jan Krzysztof Ardanowski, wydając zgodę w trybie błyskawicznym na używanie neonikotynoidów w rolnictwie, pominął szereg krytycznych opinii na ten temat – między innymi ministra zdrowia, resortu środowiska, naukowców, pszczelarzy, a także unijny raport.

Minister rolnictwa wydał pozwolenie na użycie neonikotynoidów na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w połowie lipca 2017. W ocenie ekologów i naukowców było to „zaprzepaszczenie wieloletnich starań na rzecz ochrony owadów zapylających”

“Świat nauki mówi jasno: neonikotynoidy są niebezpieczne. Cztery nasiona kukurydzy zaprawione neonikotynoidami to dawka śmiertelna dla kuropatwy. To są niewielkie dawki, mówimy o niezwykle stężonych substancjach” – mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska. Już w lipcu, kiedy Ardanowski wydał zgodę na użycie neonikotynoidów na 120 dni, ekolodzy alarmowali, że może przynieść to tragiczne skutki: ostrzegali, że trujące substancje nie tylko wpłyną na osłabienie populacji pszczół, ale także przedostaną się do gleby i wód – czyli de facto do samych roślin uprawnych.

Teraz złożyli więc doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa, w tym przekroczenia uprawnień. „Zgłosiliśmy dziś działania ministra Ardanowskiego do prokuratury. Przykro, ale nie dało się inaczej. Min. Jurgiel bronił pszczół. Minister Ardanowski spotkał się wiele razy z Syngentą, Bayerem i innymi agrochemami. I RAZ z pszczelarzami, ani razu z zielonymi NGO” – napisali ekolodzy w mediach społecznościowych.

Zanim złożono doniesienie, Greenpeace złożyło w resorcie petycje o wycofanie zezwolenia na użycie szkodliwych środków – podpisało się pod nią 70 tys, obywateli.

Później bezskutecznie zabiegali o spotkanie z ministrem, a także protestowali pod budynkiem resortu Jak się okazuje, Ardanowski nie wziął pod uwagę nie tylko głosu aktywistów, ale nawet zbagatelizował raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, w którym opisano wszystkie tragiczne konsekwencje użycia neonikotynoidów dla środowiska.

“Co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, bezpośrednio zależy od pracy pszczół. 3/4 tego, co spożywamy, zależy od pracy pszczół w sposób pośredni; mówimy np. o produktach mlecznych i mięsie” – mówi Katarzyna Jagiełło.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 5 , średnia ocena wartości wpisu: 4,20 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.