Francja zakazała stosowania pestycydów zabójczych dla pszczół

Opublikowano: 05.03.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2020

W maju 2018 r. Unia Europejska zakazała stosowania trzech pestycydów, ściśle związanych ze spadkiem populacji pszczół. Francja poszła jednak jeszcze o krok dalej i podniosła poprzeczkę w staraniach o ratowanie życia owadów.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem zakazano stosowania takich pestycydów jak klotianidyna, imidaklopryd i tiametoksam, należących do grupy neonikotynoidów. Francja poszła jednak o krok dalej i zakazała również tiakloprydu oraz acetamiprydu.

Wiele badań donosi, że neonikotynoidowe pestycydy atakują centralny układ nerwowy owadów, co prowadzi do utraty zdolności pamięci oraz zmniejszenia płodności. Pszczoły, które tracą zmysł orientacji i nie mogą znaleźć drogi powrotnej do ula są skazana na pewną śmierć. Wykazano również, że pestycydy negatywnie wpływają na motyle, ptaki i inne owady.

Można się zastanawiać, dlaczego Francja wyprzedza resztę świata w walce o ochronę populacji pszczół. Być może dlatego, że pestycydy zabijające owady przetestowano po raz pierwszy właśnie na francuskich polach w latach 1990. W 1994 r. tamtejsi rolnicy byli świadkami katastrofy przez wielu opisywanej jako “dywan martwych pszczół”.

Około 400 tysięcy pszczelich rodzin zmarło wówczas na przestrzeni kilku dni. Od tego czasu we Francji pojawiła się grupa dążąca do ochrony owadów. Ekolodzy z całego świata zapewne mają nadzieję, że inne kraje podążą wytyczonym szlakiem.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: Herbs-info.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.