Decyzja ministra Ardanowskiego trafi do prokuratury

Opublikowano: 06.09.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 735

Sąd rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadecydował, że prokuratura powinna zająć się szkodliwymi dla pszczół decyzjami ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. To kolejny etap prowadzonej przez Greenpeace i wspieranej przez Fundację Frank Bold batalii sądowej w obronie owadów zapylających. Decyzja sądu otwiera drogę do postawienia ministrowi zarzutów karnych.

Ekolodzy prosili ministra o zmianę decyzji, ale wolał słuchać lobbystów korporacji

Rok temu nowo powołany wówczas minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, na wniosek biznesu wydał zgodę na dopuszczenie zakazanych w całej Unii Europejskiej, zabójczych dla pszczół pestycydów z grupy neonikotynoidów. Decyzja zapadła błyskawicznie po nominacji na stanowisko ministra i z pominięciem ważnych procedur, dlatego organizacja zgłosiła sprawę do prokuratury. Prokuratura początkowo odmówiła zajęcia się sprawą, ale orzeczenie sądu, które zapadło w ubiegły piątek, oznacza, że będzie musiała do niej wrócić.

„Minister Ardanowski, zamiast chronić pszczoły, którym rolnicy zawdzięczają plony, a dzięki którym my mamy jedzenie na naszych stołach, podjął skandaliczną decyzję – zezwolił na stosowanie zabijających owady zapylające i zakazanych w całej Unii Europejskiej środków z grupy neonikotynoidów. Cieszymy się, że prokuratura będzie miała możliwość zbadania kulisów wydania decyzji ministra Ardanowskiego” – mówi Dominika Sokołowska z Fundacji Greenpeace Polska.

To już kolejne niekorzystne dla ministra Ardanowskiego postanowienie sądu w tej sprawie. W marcu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację Greenpeace i uznał, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie neonikotynoidów minister nie może rozmawiać jedynie z bezpośrednio zainteresowanymi biznesmenami a interes społeczny wymaga, aby podmiot taki jak Fundacja Greenpeace uczestniczył w tym postępowaniu na prawach strony. Sąd wykazał przy tym szereg nieprawidłowości w decyzjach ministra i podkreślił, że sytuacja owadów zapylających jest naszym wspólnym dobrem, o którym nie może decydować jedynie minister z przedstawicielami wielkoobszarowych rolników.

„Oczekujemy, że minister Ardanowski potraktuje kolejny niekorzystne dla swoich decyzji orzeczenie sądu jako wyraźny sygnał, że nie pozostaną one bez konsekwencji. Z pewnością będziemy dalej monitorować działania ministra i nie pozwolimy, by mógł bez przeszkód szkodzić pszczołom” – komentuje Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska.

Postanowieniem z 30 sierpnia 2019 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie uwzględnił zażalenie Fundacji Greenpeace Polska i uchylił postanowienie prokuratora. Teraz będzie on musiał rozważyć, czy zebrane w sprawie dowody przemawiają za istnieniem uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień w Ministerstwie Rolnictwa. Jeśli tak – będzie to oznaczało uruchomienie postępowania karnego – wszczęcie śledztwa i ewentualne przedstawienie zarzutów osobom podejrzanym bądź wniesienie aktu oskarżenia.

Źródło: Greenpeace.org


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.