Gigantyczne osuwisko na Alasce wywoła ogromne tsunami

Opublikowano: 18.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1181

Amerykańscy naukowcy odkryli, że z powodu wycofania się lodowca jeden ze stoków nadmorskiej góry w Zatoce Księcia Williama, może w każdej chwili zawalić się, wznosząc falę o wysokości kilkuset metrów, która wywoła gigantyczne zniszczenia.

Na podstawie analizy satelitarnej i fotografii lotniczych z ostatnich kilku lat, grupa geologów, ekologów i geofizyków z kilku amerykańskich uniwersytetów odkryła, że ​​zbocze góry powoli opada za cofającym się lodowcem Barry znajdującym się we fiordzie Harriman na Alasce. W latach 2009-2015 lodowiec przesunął się aż o 185 metrów i kontynuował ruch przynajmniej w zeszłym roku. Powodem jest wycofanie się lodowca, który kiedyś wspierał stok, ale teraz topnieje z powodu ocieplenia klimatu.

Jeśli ten stok wpadnie do wody, może spowodować tsunami o wysokości kilkuset metrów, które docierając do oddalonego o 50 kilometrów miasta Whittier nadal będą miały około 10 metrów wysokości i może spowodować poważne szkody. Przepływając przez zatokę, ta ogromna ściana wody stanowiłaby zagrożenie dla setek ludzi jednocześnie, ponieważ region ten jest popularny wśród turystów, rybaków i myśliwych.

Podobne gigantyczne tsunami zdarzyły się wcześniej nie raz i nie tylko na Alasce. Na przykład tsunami spowodowane podobnym osunięciem ziemi w grenlandzkim fiordu Karratfjord w 2017 r. zabiło cztery osoby i zniszczyło znaczną część osady Nugatsiak. Ocalali mieszkańcy nadal nie wrócili do osady, ponieważ kolejny pobliski stok jest również gotowy do zawalenia się. Na samej Alasce powoli opadający stok Taan przez dziesięciolecia nagle uderzył w wodę w październiku 2015 r., Wznosząc falę o wysokości prawie 200 metrów.

Jednak najbardziej znane gigantyczne tsunami wystąpoło na Alasce, 9 lipca 1958 r. Trzęsienie ziemi spowodowało wówczas osunięcie się ziemi w zatoce Lituya, uwalniając około 30 milionów metrów sześciennych materiału. Powstała fala, którą szybko wywindowało do góry ukształtowanie terenu. W szczytowym momencie tsunami osiągnęło wysokość ponad 530 metrów. Gigantyczna fala następnie przeszła przez cały fiord demolując go, przewracając drzewa i zabijając pięć osób.

Naukowcy oczekują teraz czegoś podobnego gdy spadnie zbocze w pobliżu cofającego się lodowca Barry. W opublikowanym liście otwartym argumentują, że to osuwisko może wystąpić właściwie w każdej chwili. Jest możliwe, że stanie się to w tym roku lub w ciągu następnej dekady.

Na podstawie: Dggs.alaska.gov
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kopydlok
Użytkownik
kopydlok

Amerykańscy naukowcy odkryli … :)

j3w
Użytkownik
j3w

Oby ktoś to filmował ;)