Finowie ostrzegają przed nową zimną wojną

Opublikowano: 12.11.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 386

Prezydent Finlandii nie ma wątpliwości: Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie doceniły powagi sytuacji w momencie, gdy wojska rosyjskie dokonywały faktycznej aneksji Krymu a także pojawiały się doniesienia o ich obecności w konflikcie na terenie Noworosji.

Brak odpowiedniej reakcji ze strony Zachodu jest zdaniem Sauliego Niinisto jasnym sygnałem dla Rosji, że w razie kolejnych prób przejęcia kontroli nad danym terytorium nie musi się ona obawiać ostrych odpowiedzi. Uważa on, że sytuacja staje się bardzo poważna i zaczyna przypominać tą jaka miała miejsce podczas trwania zimnej wojny.

Przesłankami mającymi wskazywać na taki obrót wydarzeń zdają się być ostatnie prowokacje ze strony rosyjskiego lotnictwa, które wprowadziły w stan pogotowia przygraniczne jednostki Wielkiej Brytanii, Szwecji, USA czy Kanady. W połączeniu z antynatowską retoryką Putina mogą one sygnalizować nowy rodzaj konfliktu, który swoim zasięgiem obejmie całą Europę.

Jego obawy wiążą się również z informacjami ze strony doradców Putina, którzy twierdzą, że na Kremlu pojawiają się pomysły “odzyskania Finlandii”, dodał on jednak, że w razie podjęcia podobnych prób reakcja Helsinek będzie zdecydowana.

W co gra Rosja? Czy Władymir Putin chce nastraszyć zachodnich sąsiadów aby tym samym kontynuować swoją ekspansywną politykę? A może chodzi o pokazanie siły celem odstraszenia ataku wyprzedzającego? Jedno jest pewne – jeśli jeszcze kilka lat temu rozważano, że w przypadku ewentualnego globalnego konfliktu Rosja i Zachód staną po jednej stronie, tak dziś można się spodziewać ostrej linii podziału i pójścia Moskwy pod rękę wspólnie z Chinami.

Z ostatniego raportu analityków European Leadership Network, cytowanego przez “Financial Times” wynika, że w ciągu ostatniego roku doszło do bardzo wielu incydentów wojskowych, które angażowały zarówno Rosję jak i NATO. Tylko przez poprzednie 8 miesięcy doszło do 40 “nietypowych” sytuacji.

Większość z incydentów wiązała się z naruszeniami przestrzeni powietrznej nad Europą Wschodnią. Według analityków przynajmniej trzy z tych zdarzeń mogły przerodzić się w prawdziwy konflikt, ale skończyły się pogorszeniem wzajemnych stosunków.

Niestety potencjalne punkty zapalne, które mogą prowadzić do konfrontacji NATO i Rosji znajdują się już nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale też w naszej części świata. Konflikt na Ukrainie jest wygaszony tylko na jakiś czas i docierają liczne sygnały wskazujące na to, że możliwa jest krwawa eskalacja.

European Leadership Network zwraca uwagę, że konieczne jest ustanowienie specjalnych kanałów dyplomatycznych, które pomogą w łagodzeniu sytuacji prowadzących do napięć. Zdaniem analityków miałoby to uchronić przed sekwencją zdarzeń, która mogłaby być katastrofalna i w konsekwencji nawet doprowadzić do wybuchu wojny.

Autorzy: Victor Orwellsky (akapity 1-5), admin ZnZ (6-9)
Źródła: Kod Władzy, Zmiany na Ziemi
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

KOMENTARZ “WOLNYCH MEDIÓW”

Czytając podobne doniesienia medialne należy pamiętać o tym, co powiedział Udo Ulfkotte, były redaktor „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, który ujawnił, że dziennikarze największych gazet pracują dla CIA, której zależy na wypromowaniu wojny Europy z Rosją. Możliwe, że niniejsze informacje są częścią tej prowojennej propagandy. Więcej informacji TUTAJ.


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.