Fascynacja zdrowym odżywianiem może być zaburzeniem psychicznym

Opublikowano: 20.05.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 593

Eksperci dowiedzieli się, kto znajduje się w strefie maksymalnego ryzyka. Wyniki badań przeprowadzonych przez członków Wydziału Psychologii Uniwersytetu w York (Kanada) zostały opublikowane w czasopiśmie „Appetite”.

Ortoreksja to chorobliwe dążenie do prawidłowego odżywiania. O ile ludzie cierpiący na inne zaburzenie odżywiania, czyli anoreksję, stale ograniczają kalorie, aby utrzymać bardzo niską masę ciała, to ludzie cierpiący na ortoreksję mają dosłownie obsesję na punkcie jakości i metody przygotowania tego, co jedzą.

Tacy ludzie poświęcają ogromną ilość czasu i wysiłku na planowanie swojego menu, kupowanie „czystych”, jak je nazywają, produktów, niezależnie od ich kosztów, a także przygotowywanie z nich potraw.

Najmniejsze podejrzenie, że jedzenie, które dana osoba zjadła, nie jest zbyt „czyste”, może spowodować załamanie nerwowe. W końcu idea zdrowego odżywiania staje się fetyszem i szkodzi życiu społecznemu i prywatnemu osoby cierpiącej z powodu ortoreksji, a także jej zdrowiu.

Kanadyjscy psychologowie po raz pierwszy postanowili dowiedzieć się, jakie czynniki przyczyniają się do rozwoju chorobliwego stosunku do jakości żywności. W tym celu przeanalizowali dane ze wszystkich badań na ten temat, opublikowanych w czasopismach naukowych według stanu na koniec 2018 roku. W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że w strefie maksymalnego ryzyka ortoreksji są ludzie, którzy mają tendencję do obsesyjno-kompulsywnego zachowania (obsesyjne myśli i zachowania), depresji, perfekcjonizmu i zaburzeń odżywiania.

Ponadto, ortoreksja może rozwinąć się u tych osób, które często są na diecie, mają obsesję na punkcie utraty wagi i sprawności fizycznej oraz są ogólnie niezadowolone ze swojego wyglądu. Ryzyko ortoreksji wzrasta także u wegetarian i weganów, a także u tych, którzy poświęcają zbyt wiele uwagi swojej diecie i spędzają dużo czasu na przygotowywaniu posiłków. Jednocześnie ortoreksja dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnym wieku.

„Bardzo ważne jest, aby zarówno lekarze, jak i ogół społeczeństwa rozumieli, że fascynacja tzw. zdrową dietą może być w rzeczywistości zupełnie niezdrowa. W skrajnych przypadkach obsesja na punkcie „czystego” jedzenia może być znakiem, że dana osoba ma poważne problemy ze zdrowiem psychicznym” – zauważyła autorka badań, Jennifer Mills.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. gajowy 20.05.2019 13:58

    Jak pokazuje (dość demonstracyjnie zresztą) szpitalne żywienie, tylko prosta niewyszukana dieta – typu biały chleb, parówki, kaszka na wodzie, dżem z pudełka, brak świezych owoców i warzyw – prowadzic może do ozdrowienia. Co więcej, bardziej wyszukane menu ma potencjał niezbadanych interakcji z życiodajnymi lekami, zakłócając ich działanie.
    Przecież w szpitalu znają się na tym najlepiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.