Dziwna para

Opublikowano: 10.01.2021 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2337

Angela Merkel i Władimir Putin stanowią oryginalny duet w świecie polityki. We wtorek, 5 stycznia 2021r. odbyli rozmowę telefoniczną składając sobie życzenia noworoczne.

Wieloletnie kontakty tej pary są przejawem konieczności omówienia problemów, które wymagają przezwyciężenia wzajemnej niechęci stale towarzyszącej ich kontaktom. Merkel dość otwarcie wyjaśniała powody nieprzychylności wobec Putina, podczas kiedy on sam jest raczej powściągliwy prędzej posługuje się komplementem, niż otwartą krytyką. Więcej można dowiedzieć się od urzędników Putina o jego nastawieniu do kanclerz Niemiec, niż zdradziłby on sam. Suma opinii administracji o relacjach obojga sprowadza się do dużej nieufności i niechęci. Jako przywódcy dwóch największych państw europejskich przez około 15 lat są uczestnikami gospodarczych i politycznych spotkań. Mają za sobą wiele złych momentów, zwłaszcza w 2014 r. kiedy Merkel nałożyła sankcje na Rosję w kontekście konfliktu z Ukrainą. Zachowana jednak została równowaga wzajemnych relacji.

Co do ostatniej rozmowy, jak ujawnił Kreml, poza życzeniami przywódcy omawiali kwestie związane z pandemią podkreślając zasadność współpracy w zakresie produkcji leków. Uzgodnili również dalsze zasady między przedstawicielami ministerstw zdrowia obu krajów jak też zaangażowanie innych resortów łączących się z zagadnieniem. Zainteresowanie strony niemieckiej skupiało się na możliwości podjęcia wspólnej produkcji leków pozwalających na zakończenie pandemii. Jest to dość radykalne i zastanawiające podejście zważywszy, że większość leków produkowana jest w Niemczech, a podobne, choć znacznie tańsze i łatwiejsze w przechowaniu i transporcie, produkowane są w Rosji. Nie można zignorować szczegółu, że firma BioNTech o niemieckich korzeniach ma parasol firmy Pfizer, której udało się wynegocjować warunkowe dopuszczenie do obrotu jakiego udziela amerykańska CDC. Wątpliwa reputacja niemieckiego zarówno koncernu, jak jego produktu zaowocowała dużą niechęcią Niemców do kampanii szczepienia. Niewykluczone, że te właściwości skłoniły Merkel do złożenia oferty współpracy z Rosją. Przywódcy poruszyli także sprawę wewnętrznego konfliktu Ukrainy, zwłaszcza wdrożenia rozwiązania w oparciu o porozumienia mińskie i normandzkie. Najwyraźniej widoczne zainteresowanie Putina Ukrainą stanie się zasadniczą kwestią roku 2021, zwłaszcza, że z noworocznego przemówienia Merkel wynikało, że to jej ostatni rok urzędowania. Przejście na emeryturę nastąpi we wrześniu. Zupełnie nie wiadomo kto miałby przejąć urząd kanclerski i jak wyglądałyby stabilne relacje Rosji i Niemiec.

Daje się zauważyć, że jak zwykle, reguły narzucane przez A. Merkel krajom UE nie obowiązują Niemiec. W swojej krytyce wielokrotnie popierała ostro unijną krytykę Victora Orbana, ale po cichu popierała jego współpracę z Rosją, choćby w zakresie produkcji leków bez zgody Unii. Co zabronione Orbanowi, nie odnosi się do Niemiec. Merkel starannie unikała poruszania problemów związanych z Nawalnym i Nord Stream 2. Odcięcie Polski i Ukrainy od tego szlaku jako istotnego źródła konkurencji dla gazu amerykańskiego było przyczyną wielu sporów. Próby zakończenia inwestycji storpedowane zostały sankcjami nałożonymi na Rosję. Merkel dyplomatycznie nadmieniła, że nie jest przygotowana do podjęcia rozmów w tej sprawie.

Kolejny raz dało się zauważyć kto w tym politycznym związku jest partnerem dominującym. W sporze o Nawalnego Rosja jest górą, a ostateczne rozwiązanie zakończenia inwestycji rurociągu przyniosą najbliższe miesiące. Ustąpienie Merkel z urzędu przyjęte będzie z ulgą przez Putina.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com, AA.com.tr
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.