Dziecko jednopłciowej pary nie może być Polakiem

Opublikowano: 13.04.2016 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 363

Polska nie przyzna obywatelstwa dzieciom z USA, dopóki ich prawni rodzice nie przedstawią dokumentów ich matek biologicznych.

W październiku ubiegłego roku polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odrzuciło prośbę o przyznanie obywatelstwa czwórce dzieci homoseksualnej pary. Mężczyźni pozostają w związku małżeńskim zawartym w Teksasie. O wydanie dzieciom polskich dokumentów starali się w związku z faktem, że jeden z nich ma obywatelstwo polskie. Ponadto przedłożyli akty urodzenia dzieci na potwierdzenie, iż są ich prawnymi rodzicami. Urząd stanu cywilnego poprosił jednak o przedłożenie dokumentów biologicznych matek dzieci. Mężczyźni nie zgodzili się na to, a urząd odmówił przyznania ich dzieciom obywatelstwa.

Decyzja MSW została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w miniony poniedziałek ogłosił wyrok w sprawie. Teraz Sędzia oddaliła skargi dotyczące całej czwórki dzieci. Swój wyrok uzasadniła tym, że za „podstawę uznania za rodziców może stanowić tylko taki zagraniczny akt urodzenia, którego skutki prawne nie naruszają klauzuli porządku publicznego”. Jej zdaniem, amerykańskie dokumenty nie były wystarczające, by uznać rodzicielstwo mężczyzn.

Mec. Paweł Marcisz, który reprezentuje skarżącego się Polaka, rozważa odwołanie się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Natomiast Dorota Pudzianowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podkreśla bezzasadność wyroku Sądu Administracyjnego twierdząc, iż rodzicielstwo według prawa nie jest równoznaczne z rodzicielstwem biologicznym.

“Żądanie dokumentów dotyczących surogatki to żądanie niemożliwego. Niestety na tle tej sprawy widać pewne nieprawidłowości między prawem do uznania tożsamości dzieci a naszym porządkiem prawnym, choć nie mielibyśmy go, gdyby prawidłowo ocenić przepisy” – mówi Pudzianowska cytowana przez „Gazetę Wyborczą”.

Autorstwo: BY
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Waldorfus
Użytkownik

Tatomam Mamotat: Dziecko jednopłciowej pary???…

„Dziecko jednopłciowej pary nie może być Polakiem” – napisał Strajk.eu

I całe szczęście!!! Dzięki ci za to nasz kochany Boże…

Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Ach ten Szechter… Na prawdę że ktokolwiek jeszcze ten jego szmatławiec w ogóle czyta…?