Drugi kraj świata zlikwidował homomałżeństwa!

Opublikowano: 30.06.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 747

Bermudy to terytorium zależne Wielkiej Brytanii na Oceanie Atlantyckim położone na wyspach Bermudach. Składa się z około 100 nizinnych wysp koralowych, a w całym państwie mieszka jedynie 65 tys. osób. Choć kraj w dużej mierze jest zależny od Wielkiej Brytanii i nie prowadzi samodzielnej polityki zagranicznej czy obronnej, to jednak w sprawach wewnętrznych ma wolną rękę. Dlatego od czerwca tego roku osoby homoseksualne nie mogą już zawierać tam małżeństw.

Podobnie jak i w Stanach Zjednoczonych, tak i w Bermudach w 2017 r. to nie parlament przegłosował prawo do małżeństw osób homoseksualnych, lecz uczynili to sędziowie Sądu Najwyższego. Wcześniej para kanadyjskich gejów wniosła skargę do tegoż Sądu, gdy regionalny urząd stanu cywilnego odmówił uznania ich „małżeństwa”, argumentując, że nie ma ku temu podstaw prawnych. Bermudzki Sąd Najwyższy w maju ubiegłego roku uznał, że tak nie może być i nakazał stworzenie nowego prawa oraz pozwolił na zawieranie małżeństw homoseksualnych. Sędziowie tym samym zignorowali wolę parlamentu, a także wolę mieszkańców malutkiego państewka, którzy w przeprowadzonym w czerwcu 2016 r. referendum miażdżącą większością 69 proc. głosów oznajmili, że nie chcą małżeństw homoseksualnych w swoim kraju.

Rząd Bermudów sprawy jednak nie zostawił i jeszcze pod koniec zeszłego roku ustanowił nowe prawo (Domestic Partnership Act), które 7 lutego tego roku zostało podpisane przez gubernatora Johna Rankina i sprawia, że małżeństwa homoseksualne od czerwca są z powrotem nielegalne i w Bermudach niemożliwe do zawarcia.

Tym samym Bermudy stały się drugim po Słowenii państwem, które nową ustawą cofnęło uprzednio dane pozwolenie na małżeństwa osób homoseksualnych.

Niemniej sędziowie nie dają jednak za wygraną. Ian Kawaley z Sądu Najwyższego kolejnym wyrokiem uznał, że nowe prawo ustanowione przez parlament jest nielegalne, a zatem nieważne. Bermudzki rząd w najbliższym czasie planuje odwołać się od tej decyzji. Do momentu rozstrzygnięcia sporu ustawa zakazująca małżeństw homoseksualnych dalej obowiązuje.

Autorstwo: AS
Zdjęcie: RonnyK (CC0)
Na podstawie: Reuters
Źródło: Swiato-Podglad.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.