Kryminalizacja negacji Holokaustu w ustawie budżetowej Kanady

Opublikowano: 11.04.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1577

Negowanie Holokaustu ma zostać zakazane w Kanadzie, w ramach dalszych wysiłków na rzecz wykorzenienia rosnącego antysemityzmu — czytamy w Canadian Press

Rząd federalny zamierza uznać za przestępstwo głoszenie opinii, które „zaprzeczają, że Holokaust miał miejsce, pochwalają lub bagatelizują zabijanie Żydów przez reżim nazistowski, za wyjątkiem głoszonych podczas prywatnej rozmowy”. Jak wynika z dokumentów budżetowych, rząd planuje wykorzystać ustawę budżetową do szybkiej zmiany kodeksu karnego.

W najnowszym budżecie przeznaczono ponad 70 milionów dolarów na inicjatywy na rzecz społeczności żydowskiej Kanady. Kwota ta obejmuje to 20 milionów dolarów na przeniesienie i rozbudowę Muzeum Holokaustu w Montrealu oraz 2,5 miliona dolarów na wsparcie Centrum Edukacji o Holokauście Sarah i Chaima Neubergerów w Toronto.

Posunięcie, by zakazać negowania Holokaustu, pojawia się, gdy organizacje walczące z nienawiścią ostrzegają przed wzrostem przypadków „białej supremacji” i antysemityzmu w Kanadzie. „Kanadyjczycy pochodzenia żydowskiego stanowią jeden procent populacji Kanady, ale są celem 62% wszystkich przestępstw z nienawiści motywowanych religijnie” – powiedział Richard Marceau, wiceprezes Centrum ds. Izraela i Spraw Żydowskich. „Żyjemy w czasach rosnącego antysemityzmu”.

Kanada dołączy do szeregu krajów europejskich, w tym Niemiec, Grecji, Francji, Belgii i Czech, które już zakazały negowania Holokaustu w sferze publicznej. „Sześć milionów Żydów wraz z innymi grupami, takimi jak Romowie zostało systematycznie wymordowanych w okupowanej przez nazistów Europie, podczas gdy Hitler był u władzy” — czytamy w komunikacie Canadian Press.

Budżet przeznaczył 5,6 miliona dolarów w ciągu pięciu lat na wsparcie biura Irwina Cotlera specjalnego wysłannika premiera ds. zachowania pamięci o Holokauście i walki z antysemityzmem.

Minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino oświadczył że „w Kanadzie nie ma miejsca na antysemityzm i negowanie Holokaustu”. „Dlatego zobowiązaliśmy się zabronić świadomego promowania antysemityzmu poprzez tolerowanie, negowanie lub bagatelizowanie Holokaustu” – dodał Mendicino. „Holokaust był jednym z najciemniejszych rozdziałów w historii ludzkości. Musimy zachować pamięć o tym, zwalczać współczesny antysemityzm i mówić jednoznacznie: nigdy więcej”.

Przepisy dołączone do ustawy budżetowej nie określają, jaka byłaby kara dla osoby skazanej za negowanie Holokaustu. Projekt wcześniejszej prywatnej ustawy na ten temat przewidywał do dwóch lat więzienia.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Canadian Press
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.