Dochód podstawowy poprawia jakość życia

Opublikowano: 06.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1195

Roczny eksperyment z dochodem podstawowym w Stockon w Kalifornii pokazał, że jakość życia uczestników projektu znacznie się poprawiła – cieszyli się lepszym zdrowiem psychicznym i spadł wśród nich poziom bezrobocia.

Jak informuje portal Focus.pl, po roku eksperymentu z bezwarunkowym dochodem podstawowym (Stockton Economic Empowerment Demonstration, SEED) okazało się, że ludziom nim objętym udało się znaleźć stałą pracę, a także poprawiło się ich zdrowie psychiczne.

Uczestniczącym w eksperymencie 125 mieszkańcom co miesiąc przekazywano kartę debetową z 500 dolarami. Niezależni badacze oceniający skuteczność pilotażowego projektu ogłosili, że zmniejszył on poziom bezrobocia wśród uczestników i pomógł wielu wydobyć się z długów. Otrzymujący co miesiąc 500 dolarów donosili też o poprawie ich stanu emocjonalnego, m.in. zmniejszeniu poziomu odczuwanego lęku czy depresji.

Większość z otrzymywanych pieniędzy przeznaczano na żywność i inne podstawowe dobra codziennego użytku. 37 proc. wydatków szło na jedzenie, 11 na opłaty za media, 10 proc. na naprawę samochodu. Na alkohol czy papierosy przeznaczono w sumie mniej niż 1 proc. W chwili ponad połowa biorących udział w SEED miało odłożonych wystarczająco dużo pieniędzy, by pokryć nieoczekiwane wydatki. Dochód podstawowy sprzyjał więc także oszczędzaniu.Poziom bezrobocia spadł w grupie otrzymującej środki z 12 do 8 proc.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Oj myślę, że w Polsce proporcje byłyby odwrócone.

BANDZIORkaq
Użytkownik
BANDZIORkaq

Największym problemem z dochodem “bezwarunkowym “jest to, że warunkiem jego otrzymania będzie niewolnictwo.

janpol
Użytkownik

No tego to “jusz nie strzymam”, większych bredni dawno nie czytałem. Wszyscy nawet Czesi mogą mieć broń, Polacy nie bo się “powyszczelajom”. Wszędzie “eksperymenyty z BDP” pokazują, że zmniejsza się bieda, bezrobocie i uwalnia kreatywność i zwiększa się ogólna wydajność społeczeństwa przy uwolnieniu od tyranii niechcianej i niewolniczej pracy ale w Polsce będzie odwrotnie.

LUDZIE! Myślcie i UWOLNIJCIE się od narzuconej wam mentalności homo servus!!!

Fenix
Użytkownik
Fenix

Podstawowy, i ponadpodstawowy? Bezwarunkowy , kto i co go warunkuje ? Równi ,i równiejsi? Ja , daję sobie prawo to większość, Dochód Odnawialnym Kredytem równy każdemu!