Dlaczego lampki świąteczne mogą być niebezpieczne?

Opublikowano: 01.04.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1135

Jeden z głównych świąt Bożego Narodzenia – lampki choinkowe – mogą nie tylko wprowadzać w dobry nastrój i wywoływać pozytywne emocje.

„Nowe rodzaje świątecznych lampek ze specjalnymi diodami mogą wywoływać ataki padaczki, nie tylko u epileptyków” – ostrzega rosyjski neurolog Wasilij Generałow. Jego zdaniem niebezpieczeństwo kryje się w nowych rodzajach girland, które ostatnio są szczególnie popularne.

Jak podkreślił, jeśli klasyczne girlandy świetlne nie wywołują niepokoju, to nowoczesne rozwiązania stanowią realne zagrożenie dla zdrowia. „Girlandy produkowane są z diodami, które są bardzo jasne. Migoczą, co mi się nie podoba. W przypadku osób podatnych na tzw. napady padaczkowe, mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia. Już dawno mówiło się o takim zagrożeniu, ale teraz ze względu na oświetlenie LED ci pacjenci są wystawieni na większe niebezpieczeństwo” – powiedział lekarz w wywiadzie dla radia Sputnik.

Neurolog wyjaśnił, że prawdopodobieństwo epilepsji z powodu ostrego kontrastu może wystąpić nie tylko u osób z padaczką, ale także w przypadku każdej zdrowej osoby, co wcześniej udowodniły gry komputerowe. „Na początku tego wieku doszło do nieoczekiwanego wzrostu przypadków ataków epilepsji. Gry komputerowe z ostrym kontrastem bieli i czerni powodowały napady padaczkowe u tych, którzy nawet nie podejrzewali, że mają takie skłonności. Migotanie logo Igrzysk Olimpijskich w Londynie również wywoływało napady padaczkowe” – powiedział Generałow.

Ale jeśli w domu można zrezygnować z niebezpiecznej dekoracji, to na ulicy uniknięcie ewentualnych negatywnych skutków jest trudniejsze. Neurolog powiedział, co można zrobić, aby ograniczyć ryzyko do minimum. „Jeśli odczuwamy dyskomfort z powodu jasnego światła, należy odwrócić się od niego lub zasłonić oczy dłonią. Z doświadczenia wynika, że samo zamknięcie oczu nie chroni przed jasnym światłem. Trzeba zasłonić oczy czymś bardziej nieprzeniknionym, aby zatrzymać strumień światła. Jednocześnie powinno się opuścić miejsce, gdzie występuje prowokacja świetlna. To jedyna możliwość w tej sytuacji” – podsumował specjalista.

Zdjęcie: freestocks-photos (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,25 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o