Czym jest INDECT?

Opublikowano: 10.04.2011 | Kategorie: Prawo

Liczba wyświetleń: 4193

Pod nazwą INDECT kryje się ‘INtelligent information system supporting observation, searching and DEteCTion for security of citizens in urban environment’ (czyli: ‘Inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla celów bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim’). Jest to projekt badawczy Unii Europejskiej, który się rozpoczął w roku 2009, a powinien zostać zakończony w 2013.

INDECT – to jeden z największych programów obserwacyjnych, które dotychczas powinny zostać wdrożone. Obejmuje on nie tylko internet. Także ludzie spacerujący na ulicy nie ukryją się przed INDECT-em. Co nam się wydaje jako abstrakcyjne science fiction, może stać się brutalną rzeczywistością już w 2013. Science fiction było wczoraj. INDECT łączy wszelkie dane z for, portali społecznościowych, przeglądarek z bazami danych, danymi komunikacyjnymi oraz obserwacją kamer na ulicach. INDECT będzie wiedział, gdzie jesteśmy, co robimy, dlaczego coś robimy i jakie będą nasze następne kroki. INDECT będzie miał informacje o naszych znajomych i gdzie pracujemy. INDECT będzie oceniał, czy się zachowujemy normalnie czy nienormalnie.

CO OBEJMUJE INDECT?

Internet:

– inwigilacja internetu przy pomocy wyszukiwarek www, UseNet, portali społecznościowych, for, blogów, sieci P2P, jak również indywidualnych systemów komputerowych,

– wyszukiwanie zdjęć i filmów przy pomocy znaków wodnych, tak jak zautomatyzowane rutyny wyszukiwania, np. przemocy lub “nietypowego” zachowania,

– rozwinięta lingwistyka komputerowa, której celem ma być rozpoznawanie relacji między osobami, jak również kontekst treści w rozmowach, np. w czatach (interpretacja wypowiedzi).

Ulice:

– mobilny system obserwacji w mieście (Mobile Urban Observation System),

– drony – latające kamery (tak zwane Unmanned Aerial Vehicles – UAV, podobne do kwadrokopterów). UAV powinien być połączony “inteligentnie i autonomicznie”, jego element powinny kooperować między sobą, by zidentyfikować podejrzane i ruszające się obiekty w sposób zautomatyzowany I samodzielny oraz by móc je śledzić w przestrzeni miejskiej,

– kamery obserwacyjne wykorzystują prewencyjnie dane biometryczne z paszportów i dowodów osobistych, by zidentyfikować osoby oraz by stworzyć wzór przemieszczania się.

Otrzymane dane mają być zapisane oraz uzupełnione w bazie danych. Do tego należą między innymi:

– kamery obserwacyjne,

– lokalizacja komórki (np.: przez GSM/GPS),

– rozpoznawanie twarzy (np. przez biometryczne dane w elektronicznych dowodach),

– inwigilacja telekomunikacyjna (przechowywanie danych).

KTO JEST NIEBEZPIECZNY WEDŁUG POLICJI?

Poniżej opisane są kryteria “nienormalnego” zachowania wg polskich policjantów na podstawie przeprowadzonej ankiety. Za osobę potencjalnie niebezpieczną uchodzi ten, kto “na ulicy biegnie, bije się, jedzie zbyt szybko, w komunikacji publicznej siedzi na podłodze, siedzi zbyt długo, zapomniał bagażu, na stadionie rzuca butelkami, wchodzi na murawę, na lotnisku zapomina bagażu, siedzi zbyt długo”.

Z wyników ankiety wynika, jakie zachowanie powinno zostać rozpoznane w sposób zautomatyzowany: “Przemieszczanie się w ‘nieodpowiednią’ stronę, włóczenie się po ulicy, spotykanie się w grupie większej niż niż X osób, kradzież samochodów, bieganie, upadające osoby, zapomnienie bagażu, siedzenie dłużej niż X czasu, krzyki, strzały, eksplozje, przeklinanie”.

Czyli prawie w każdej sytuacji człowiek jest podejrzany. Kto siedzi w komunikacji miejskiej na podłodze, jedzie zbyt długo albo zapomni bagażu, musi się liczyć z tym, że będzie miał do czynienia ze służbą bezpieczeństwa. Tak samo podejrzany jest ten, kto ‘włóczy się’ bezcelowo, kto spotyka się w zbyt licznej grupie lub przeklina.

Według uzyskanych danych, o każdej osobie programy mają uczyć się w sposób zautomatyzowany oraz samodzielnie rozpoznawać tzw. ‘osoby niebezpieczne’. Jeśli ‘osoba niebezpieczna’ zostanie rozpoznana, to jej dane mogą być zbierane samodzielnie przez system. Po krótkim przetworzeniu informacji osoba zostanie przypisana do pewnej kategorii zagrożenia, w pewnych przypadkach zostanie poinformowana policja (‘wysokie zagrożenie’).

KONSEKWENCJE

INDECT ma zostać przetestowany na mistrzostwach Europy w Polsce i Ukrainie w 2012 roku. Celem tego eksperymentu ma być rejestracja ‘nienormalnego’ zachowania oraz filtrowanie głosów.

Ten europejski eksperyment badawczy ma zostać zakończony w 2013 r. INDECT przyniesie wyniki. Dane każdego obywatela będą połączone i przetworzone ze wszystkich źródeł komunikacyjnych. Podejrzane zachowanie na ulicy będzie zarejestrowane i zgłoszone.

Poprzez INDECT zostanie podjęta próba przewidzenia, gdzie mogą powstawać protesty. W idealnej sytuacji – zanim protestujący sam będzie o tym wiedział.

INDECT jest instrumentem, poprzez który państwa obiecują sobie zastraszenie obywateli, ale przede wszystkim kontrolę oraz możliwość kontroli obywateli, nie patrząc na prawa człowieka.

INDECT chce wiedzieć, co zrobimy, zanim sami będziemy o tym wiedzieć.

INDECT zmieni nasze zachowanie w społeczeństwie bardziej niż wszelkie inne systemy inwigilacji.

INDECT będzie decydował, co to jest normalność.

INDECT jest koszmarem Georga Orwella.

KTO NADZORUJE KONTROLERÓW?

Z powodu krytyki osoby odpowiedzialne za ten projekt zdecydowały się na kolejny etap zatajenia.

Komisja etyczna będzie decydować, jakie dane projektu INDECT mają zostać opublikowane. Oficjalna Komisja składa się z: 4 policjantów, 2 naukowców z zakresu technologii bezpieczeństwa, 1 profesora z zakresu ‘interakcji między człowiekiem a komputerem’, 1 przedstawiciela koncernu multimedialnego, 1 profesora z zakresu prawa, 1 adwokata zajmującego się prawami człowieka i 1 profesora etyki. Komisji etycznej, która jest złożona z większości z policjantów i proficiarzy, nie można raczej brać na serio/traktować poważnie.

Źródło: www.stopp-indect.info

BIBLIOGRAFIA

1. Oficjalna strona INDECT – www.indect-project.eu

2. INDECT na wikipedii – pl.wikipedia.org/wiki/INDECT

3. Ogólny zbiór źródeł – www.stopp-indect.info/?page_id=46


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11 komentarzy

  1. LeeFu 10.04.2011 12:03

    No to bedzie Orwel szybciej niz sie spodziewano..Ludzie w PL na chleb nie maja ale za to na sprzet za mld euro kase dostana ! Brawo i czekam na inwiglilizacje jutra !:(

  2. Yezior 10.04.2011 12:10

    Nie wiem skąd te głosy sprzeciwu. Przecież to dla naszego bezpieczeństwa. Każdy przecież jest potencjalnym terrorystom i wywrotowcem.

    Najgorsze koszmary Orwella stają się rzeczywistością za naszym przyzwoleniem. Świat znany z Roku 1984 zmaterializuje się szybciej niż nam się wydawało.

  3. mgmg 10.04.2011 14:33

    Jak system nie będzie wybiórczy i będzie śledził też polityków to jestem za! Byle polityczyna ma więcej na uszami niż 1000 przeciętnych obywateli więc niech rozpoznaje też wzięcie łapówki, knucie, prywata itd (dlaczego tego nie uznali za nienormalne?).

  4. zvariovany 10.04.2011 14:58

    Kolego “mgmg” odpowiedź na Twoje pytanie jest prosta i zawarta w artykule:

    …to są “kryteria „nienormalnego” zachowania wg polskich policjantów”.

  5. Alex 10.04.2011 15:34

    Świat dąży ku najgorszemu. To co kiedyś wydawało się niemożliwe dziś jest już osiągalne. Rozpoznawanie twarzy / tablic rejestracyjnych, śledzenie poprzez telefon komórkowy/przeglądanie komputera bez wiedzy i zgody.. Nim się obejrzymy, będziemy mieć te cholerne chipy w rękach. A co najgorsze to to, że nic nie możemy z tym zrobić. Protestować? Kogo z ludzi u władzy to obchodzi? I tak by tego nie zmienili. Strzelać do nich? Jeszcze bardziej wdrożą system inwigilacji pod pretekstem bezpieczeństwa. Tylko usiąść i … Co? Płakać? A da się coś w ogóle z tym zrobić? Ehh

  6. acidek303 10.04.2011 17:13

    Kiedy administracja tego portalu nauczy się podawać w źródle pelne linki?

    Czy to takie dla was trudne?

    Wymaga od was heroicznego wysiłku?

    Nie mozna oprzeć się wrażeniu, że robione jest to umyslnie…

    żal.pl

  7. forest 10.04.2011 18:20

    dalismy rade krzyzakom pod grunwaldem.
    przetrzymalismy rozbiory.
    milicja nas nie stlamsila.
    INDECT mi nie straszny.

    chyba sobie wydrukuje koszulke z napisem “wywrotowiec”

  8. Sauron 10.04.2011 20:39

    ale będę miał ubaw zestrzeliwując drony 😀

  9. someone 10.04.2011 20:45

    1984 jak ulał. Podejrzane społeczeństwo.

    Hitler, Stalin i kilku innych byłoby dumnych z postaw społeczeństw Europy i nie tylko.

    Brawo.
    Tylko czemu nie czuję się bezpieczniej?

  10. Hanah 10.04.2011 22:02

    “..siedzi zbyt długo” – w ubikacji też?

  11. Dobrodziej 12.04.2011 23:18

    We Wrocku otworzyli centrum, do którego spływają informacje ze wszystkich służb, mają być też monitorowane wszystkie większe skrzyżowania itp. itd. wszystko pod tytułem bezpieczeństwa obywateli, to pewnie tam będą stały serwery INDECTu i wiadomo po co wywalili kilkaset milionów złotych na to, a to co podali ludziom to walka z korkami. Ciekawe… zobaczymy 🙂
    http://wroclaw.dlastudenta.pl/wiadomosci/artykul/Wroclaw_bedzie_bezpieczniejszym_miastem,60703.html

    Już w parkach montują kamery nawet, niedługo będą na placach zabaw i w przydomowych ogródkach… http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,40-kamer-pojawi-sie-na-nadodrzu,wia5-3266-3655.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.