Czym grozi picie wczorajszej herbaty?

Opublikowano: 10.07.2019 | Kategorie: Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1631

Wraz z nadejściem nowego dnia duża część ludności naszej planety pije herbatę. Z filiżanki smacznego i orzeźwiającego napoju mogą zrezygnować tylko miłośnicy kawy.

Niestety w pośpiechu podczas porannych spotkań nie mamy czasu na parzenie świeżej herbaty i bywa, że chcemy dopić resztki z dnia poprzedniego.

Dlaczego lepiej tego nie robić?

W Japonii użycie „wczorajszej” herbaty porównuje się z ukąszeniem węża. Współczesne badania wskazują, że herbatę można pić tylko świeżą. Termin „przydatności” naparu to nie więcej niż 10-15 minut. Następnie zaczynają się w nim gromadzić trudno rozpuszczalne substancje: garbniki, które mają negatywny wpływ na trawienie, a także związki azotu i gorycz, które stymulują nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Dzieje się tak przy parzeniu wszystkich rodzajów herbaty.

Ponadto wielokrotnie parzona herbata traci swoje korzystne właściwości i witaminy. Wiadomo, że przy pierwszym parzeniu prawie 70% użytecznych substancji jest usuwanych z liści herbaty. Drugie parzenie może nasycić herbatę 30% pożytecznych substancji, a trzecie – tylko 10%. A uwalnianie niebezpieczne substancje zawarte w liściach herbaty zaczynają się koncentrować.

Utlenianie

Pod wpływem tlenu na powierzchni naparu herbacianego, pozostawionego na wolnym powietrzu, tworzy się cienka warstewka tlenku. Pojawia się w wyniku utleniania substancji organicznych zawartych w herbacie. W ich skład wchodzą cząsteczki białka, magnezu, żelaza, wapnia, a także zasady azotowe – kofeina, teofilina i guanina. Mają destrukcyjny wpływ na ludzki przewód pokarmowy. Przeważnie cierpi wątroba.

Bakterie

Wszyscy pamiętają, że na ściankach nieumytych czajników i kubków pozostaje ciemny nalot. Gdy tylko zobaczysz taki nalot na powierzchni napoju herbacianego, wylej go. Chodzi o to, że szkodliwe bakterie, które tworzą się na powierzchni herbaty, zapobiegają wchłanianiu składników odżywczych do organizmu i podrażniają błony śluzowe. Masy pokarmowe gromadzą się w żołądku, a pod wpływem bakterii zaczyna się fermentacja i gnicie. To może spowodować wrzody.

Zimna herbata

Herbata w ochłodzonej formie jest toksyczna i bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Naukowcy z Loyola University Medical Center w Chicago udowodnili, że mrożona herbata sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Urolog John Milner zauważa, że kamienie powstają z powodu wysokiego stężenia szczawianu w tym napoju. Substancja prowadzi do tworzenia kamieni nerkowych.

Gorąca herbata również zawiera szczawian, ale w tej formie jest spożywany w mniejszych ilościach niż na zimno. Lekarz zauważył, że wielu preferuje schłodzoną herbatę ze względu na niższą zawartość kalorii i ciekawy smak. Jednak ludzie, którzy są podatni na powstawanie kamieni nerkowych, nie powinni pić zimnej herbaty.

Zdjęcie: StockSnap (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.