Czy łowcy zbieracze żyli szczęśliwie?

Opublikowano: 21.10.2023 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 736

Tygodniowo pracowali mniej, nie byli zależni od plonów, a ich możliwości przetrwania były bardziej różnorodne od rolników. – Znany archeolog Rober Kelly napisał kiedyś, że co prawda życie łowców-zbieraczy nie było usłane różami, ale nie było też złe, brutalne i krótkie – przywołuje w Radiu Naukowym prof. Iwona Sobkowiak-Tabaka z Wydziału Archeologii UAM. – Nauka pokazuje, że te społeczności wykazywały się bardzo dużą elastycznością w eksploatowaniu środowiska naturalnego. Dzięki mobilności doskonale znały jego zasoby, tworzyły w pamięci mapy, wiedziały, gdzie udać się w razie głodu – wylicza badaczka.

Źródło: YouTube.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Foxi 21.10.2023 13:27

    Mnie tylko ciekawi kto wymyślił kult płodności? Kto to zrobił? Myśliwy, pastuch, czy rolnik? Najbardziej oczywiste wydaje się, że myśliwy bo był pierwszy czyli grupa krwi 0. Jednak jakby się temu przyjrzeć to wcale nie jest to takie oczywiste. Dla mnie najbardziej podejrzany jest rolnik bo to on musiał składać jako pierwszy ofiary by mu cokolwiek wyrosło. Jego poprzednicy mieli więcej pokory i szanowali środowisko które ich żywiło.

    W swych najnowszych wypowiedziach słynny rabin Igor Witkowski twierdzi, że odpowiedzialni za całe współczesne zło są patriarchalni wyznawcy falusa. Z tą tezą akurat się zgodzę; te pustaki od 6 tyś lat nie chcą sobie odpuścić, nadal od czasów neandertala muszą ruchać by tym sposobem przedstawić/zaprezentować na zewnątrz swą ego-władze. Materiał godny polecenia: https://www.youtube.com/watch?v=oIeYc8FW4y0&t=7s

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.