Częściowy bojkot Rosji i krytyka wystąpienia Zełenskiego

Opublikowano: 08.04.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1786

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 7 kwietnia br. wygłosił przemówienie wideo dla greckiego parlamentu, w obecności prezydent Republiki Greckiej Kateriny Sakellaropoulou, premiera Kyriakosa Mitsotakisa z rządzącej centroprawicowej partii Nowa Demokracja, głównego opozycyjnego lidera SYRIZY – Koalicji Radykalnej Lewicy i byłego premiera Grecji – Alexisa Tsiprasa, szefa opozycyjnej grupy parlamentarnej Ruch na rzecz Zmian (KINAL), skupionej wokół dawnej partii PASOK, Michalisa Katrinisa oraz przedstawiciela MeRA25 Giorgosa Logiadisa, oddelegowanego z ramienia tej partii do wysłuchania przemówienia.

W sesji parlamentarnej z transmisją przemówienia Zełenskiego nie wzięli natomiast udziału parlamentarzyści kilku innych greckich ugrupowań opozycyjnych – w tym Komunistycznej Partii Grecji (KKE), którzy od dłuższego czasu zapowiadali z przyczyn politycznych jej bojkot, centrolewicowej partii MeRA25 pod przywództwem byłego greckiego ministra finansów Yanisa Varoufakisa (za wyjątkiem oddelegowanego przedstawiciela), jak również konserwatywno-prawicowego Greckiego Rozwiązania. W wysłuchaniu transmisji nie uczestniczyła także część parlamentarzystów SYRIZY.

W trakcie transmisji z udziałem prezydenta Zełenskiego, przedstawiono również wypowiedź bojownika ukraińskiego Batalionu Azowskiego. Zadeklarował on posiadanie greckiego pochodzenia. Spotkało się to z ostrą krytyką greckich polityków, z uwagi na domniemane – podnoszone przez wielu krytyków – neonazistowskie sympatie owego Batalionu. Rzecznik greckiego centroprawicowego rządu Giannis Oikonomou oświadczył później, że: “Dołączenie wiadomości od członka Batalionu Azowskiego było złe i nieodpowiednie”.

Pojawienie się neonazistowskiego bojownika skłoniło kilku posłów SYRIZY – Nikosa Filisa, Thodorisa Dritsasa i Yiannisa Giolasa – do opuszczenia sesji parlamentarnej w czasie trwania transmisji.

“Przemówienie członków neonazistowskiego batalionu Azow w greckim parlamencie jest wyzwaniem. Mówili o dniu historii, ale to historyczny wstyd. Solidarność z narodem ukraińskim jest oczywista. Ale naziści nie mogą mieć nic do powiedzenia w parlamencie” – powiedział później przywódca SYRIZY Alexis Tsipras. Po zakończeniu przemówienia prezydenta Zełenskiego, Tsipras nie przyłączył się do owacji na stojąco i oklasków rozlegających się głównie po prawej stronie sali parlamentarnej.

Z kolei lider MeRA25, Yanis Varoufakis, oświadczył na Twitterze: “Zełenski zdecydował się stanąć obok neonazisty podczas jego rozmowy wideo z naszym Parlamentem. Musi zostać potępiony z dwóch powodów: 1. “Normalizacja” nazizmu 2. Podparcie dla twierdzenia Putina, że opór Ukrainy = nazizm”.

W czasie swojego wystąpienia prezydent Zełenski zaapelował między innymi o przekazanie Ukrainie większej ilości broni i porównywał jej walkę do wydarzeń w starożytnych greckich Termopilach.

Według publikowanych badań opinii publicznej, większość greckiego społeczeństwa sprzeciwia się przekazywaniu broni na front ukraińsko-rosyjski i obawia możliwości ewentualnego odwetu ze strony Federacji Rosyjskiej. W ostatnich tygodniach w Grecji organizowano liczne protesty uliczne przeciwko posyłaniu broni na Ukrainę, część z nich była organizowana między innymi przez partię KKE.

Autorstwo: Anna Kowalska
Na podstawie: Greekcitytimes.com, WolneMedia.net, internet
Źródło: WolneMedia.net

19

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 09.04.2022 00:47

    dobre jest to co mówimy, niedobre jest to co mówią o nas:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.