Częściowy bojkot Rosji i krytyka wystąpienia Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 7 kwietnia br. wygłosił przemówienie wideo dla greckiego parlamentu, w obecności prezydent Republiki Greckiej Kateriny Sakellaropoulou, premiera Kyriakosa Mitsotakisa z rządzącej centroprawicowej partii Nowa Demokracja, głównego opozycyjnego lidera SYRIZY – Koalicji Radykalnej Lewicy i byłego premiera Grecji – Alexisa Tsiprasa, szefa opozycyjnej grupy parlamentarnej Ruch na rzecz Zmian (KINAL), skupionej wokół dawnej partii PASOK, Michalisa Katrinisa oraz przedstawiciela MeRA25 Giorgosa Logiadisa, oddelegowanego z ramienia tej partii do wysłuchania przemówienia.

W sesji parlamentarnej z transmisją przemówienia Zełenskiego nie wzięli natomiast udziału parlamentarzyści kilku innych greckich ugrupowań opozycyjnych – w tym Komunistycznej Partii Grecji (KKE), którzy od dłuższego czasu zapowiadali z przyczyn politycznych jej bojkot, centrolewicowej partii MeRA25 pod przywództwem byłego greckiego ministra finansów Yanisa Varoufakisa (za wyjątkiem oddelegowanego przedstawiciela), jak również konserwatywno-prawicowego Greckiego Rozwiązania. W wysłuchaniu transmisji nie uczestniczyła także część parlamentarzystów SYRIZY.

W trakcie transmisji z udziałem prezydenta Zełenskiego, przedstawiono również wypowiedź bojownika ukraińskiego Batalionu Azowskiego. Zadeklarował on posiadanie greckiego pochodzenia. Spotkało się to z ostrą krytyką greckich polityków, z uwagi na domniemane – podnoszone przez wielu krytyków – neonazistowskie sympatie owego Batalionu. Rzecznik greckiego centroprawicowego rządu Giannis Oikonomou oświadczył później, że: „Dołączenie wiadomości od członka Batalionu Azowskiego było złe i nieodpowiednie”.

Pojawienie się neonazistowskiego bojownika skłoniło kilku posłów SYRIZY – Nikosa Filisa, Thodorisa Dritsasa i Yiannisa Giolasa – do opuszczenia sesji parlamentarnej w czasie trwania transmisji.

„Przemówienie członków neonazistowskiego batalionu Azow w greckim parlamencie jest wyzwaniem. Mówili o dniu historii, ale to historyczny wstyd. Solidarność z narodem ukraińskim jest oczywista. Ale naziści nie mogą mieć nic do powiedzenia w parlamencie” – powiedział później przywódca SYRIZY Alexis Tsipras. Po zakończeniu przemówienia prezydenta Zełenskiego, Tsipras nie przyłączył się do owacji na stojąco i oklasków rozlegających się głównie po prawej stronie sali parlamentarnej.

Z kolei lider MeRA25, Yanis Varoufakis, oświadczył na Twitterze: „Zełenski zdecydował się stanąć obok neonazisty podczas jego rozmowy wideo z naszym Parlamentem. Musi zostać potępiony z dwóch powodów: 1. „Normalizacja” nazizmu 2. Podparcie dla twierdzenia Putina, że opór Ukrainy = nazizm”.

W czasie swojego wystąpienia prezydent Zełenski zaapelował między innymi o przekazanie Ukrainie większej ilości broni i porównywał jej walkę do wydarzeń w starożytnych greckich Termopilach.

Według publikowanych badań opinii publicznej, większość greckiego społeczeństwa sprzeciwia się przekazywaniu broni na front ukraińsko-rosyjski i obawia możliwości ewentualnego odwetu ze strony Federacji Rosyjskiej. W ostatnich tygodniach w Grecji organizowano liczne protesty uliczne przeciwko posyłaniu broni na Ukrainę, część z nich była organizowana między innymi przez partię KKE.

Autorstwo: Anna Kowalska
Na podstawie: Greekcitytimes.com, WolneMedia.net, internet
Źródło: WolneMedia.net