Nie mamy interesu sprzymierzać się z jednym lub drugim imperialistą

Opublikowano: 03.04.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1701

24 marca 2022 r. greccy robotnicy, działacze pokojowi, lewicowi oraz uczniowie szkół średnich zebrali się w ramach antywojennego wiecu „ludowym porcie” w Pireusie w Atenach. To tylko jeden z wielu protestów, jakie odbyły się w Grecji w ciągu ostatnich dni i tygodni, zorganizowanych pod hasłem sprzeciwu wobec posyłania broni do Ukrainy między innymi przez grecki rząd.

Na wideo niżej protest z 5 marca 2022 r.

Protest, wspierany przez Grecki Komitet na rzecz Międzynarodowego Odprężenia i Pokoju oraz Panhelleński Związek Inżynierów Marynarki Handlowej, został zorganizowany pod hasłem „Żadnej wojny – imperialistyczne statki nie są mile widziane w Pireusie”. Organizatorzy opisali Pireus jako „port narodów, a nie wojny i imperialistów”. Ostrzegali, że dalsze zaangażowanie Grecji w plany NATO-UE spowoduje, że kraj stanie się „magnesem do ataków” i jest sprzeczny z interesami klasy robotniczej.

Centrum Pracy w Pireusie potępiło to, co określiło jako „imperialistyczną interwencję Rosji na Ukrainie” i stwierdziło, że stoi „w solidarności z ludźmi, którzy znajdują się w centrum wojny”. „Konkurencja w regionie Ukrainy o kontrolę nad bogactwami i zasobami energetycznymi, szlakami handlowymi i strefami wpływów między imperialistycznymi mocarstwami spowodowała utratę życia dziesiątek osób każdego dnia, w tym wielu dzieci” – napisano w wydanym oświadczeniu. „Klasa robotnicza w Grecji nie ma interesu w sprzymierzaniu się z jednym lub drugim imperialistą. Interesy robotników stoją w sprzeczności z aspiracjami i celami wszystkich tych, którzy obecnie prowadzą wojnę”. „Nie możemy pozwolić, by robotnicy stali się ich mięsem armatnim” – napisano.

Na początku ubiegłego miesiąca działacze Komunistycznej Partii Grecji (KKE) pomalowali na czerwono statki NATO w tym samym porcie podczas protestów przeciwko zaangażowaniu tego kraju w wojnę na Ukrainie. Partia zorganizowała serię demonstracji antywojennych w całym kraju, z dużym wiecem, który odbył się na placu Syntagma w greckiej stolicy Atenach.

KKE uważa Rosję za kraj imperialistyczny, a obecną wojnę określa jako toczoną między Moskwą, a ekspansjonizmem NATO-UE. „Naród ukraiński od co najmniej dekady płaci za antagonizmy i interwencje na rzecz podziału rynków i stref wpływów między USA, NATO i UE oraz strategię “rozszerzenia euroatlantyckiego” jednej strony, a z drugiej strony, strategię kapitalistycznej Federacji Rosyjskiej dla jej własnych planów wyzysku ze szkodą dla narodu, aby wzmocnić własną imperialistyczną koalicję w regionie byłego Związku Radzieckiego” – napisano w oświadczeniu komitetu politycznego KKE.

Autorstwo: Anna Kowalska
Na podstawie: PeoplesWorld.org
Źródło: WolneMedia.net

18

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.