COVID-19 może wpływać na płodność mężczyzn

Opublikowano: 16.12.2020 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1481

Nowe badanie ujawniło, że SARS-CoV-2, wirus powodujący chorobę COVID-19, infekuje jądra i prawdopodobnie wpływa na płodność mężczyzn. Już w marcu informowano, że lekarze w centrum Wuhan wyrazili obawy dotyczące uszkodzenia jąder po zaobserwowaniu obniżonego stosunku testosteronu do hormonu luteinizującego (T/LH).

Teraz, dziewięć miesięcy później, zespół 14 naukowców z Wuhan w Chinach opublikował niepokojące wyniki badań na małej grupie pacjentów wykazujących, że COVID-19 nie tylko infekuje jądra, ale może zakłócać produkcję nasienia, powodując stan zapalny i „masową” utratę młodych plemników.

Odkrycia zespołu dotyczące tego, jak COVID-19 infekuje jądra, potwierdzają doniesienia z marca – białko SARS-CoV-2 wiąże się z receptorami ACE2, które są wytwarzane w całym organizmie, w tym w kanalikach nasiennych, które przenoszą plemniki podczas dojrzewania.

„Co zaskakujące, w czterech z pięciu przypadków utrata [komórek zarodkowych] GC była ogromna, z zaledwie kilkoma pozostałymi GC przyczepionymi do kanalików nasiennych” – czytamy w badaniu opublikowanym w poniedziałek w „Nature, Cellular & Molecular Immunology”. Pięciu pacjentów z COVID-19 włączonych do badania miało 51, 62, 70, 78 i 83 lat, podczas gdy pacjenci z grupy kontrolnej mieli 71, 78 i 80 lat. I chociaż mogą leżeć na końcu krzywej, na której płodność mężczyzn zaczął zanikać, komórki rozrodcze grupy kontrolnej były „dobrze wyrównane wokół całych kanalików nasiennych” w porównaniu z pacjentami z COVID-19.

„Zgodnie z wynikami immunohistochemii, RT-qPCR wykazał znacznie zwiększone poziomy mRNA ACE2 i TMPRSS2 w jądrach wszystkich pacjentów z COVID-19 w porównaniu z jądrami pacjentów kontrolnych”, czytamy w raporcie, który „dodatkowo potwierdza hipotezę, że SARS-CoV-2 jest w stanie zaatakować komórki jąder”. Nie wiadomo, w jaki sposób wirus zwiększa produkcję ACE2 w jądrach. „Łącznie nasze odkrycia dostarczają bezpośrednich dowodów na to, że SARS-CoV-2 może zakażać jądra i GC, wskazując na potencjalny wpływ pandemii COVID-19 na spermatogenezę i płodność mężczyzn”.

Chociaż badanie jest małe i obejmuje tylko pięciu uczestników, autorzy piszą, że „dalsze badania są niezbędne do ujawnienia podstawowego mechanizmu zakażenia komórek jąder SARS-CoV-2 i korelacji zakażenia jąder z przebiegiem klinicznym COVID-19”.

Mężczyźni, którzy wyleczyli się z COVID-19 i zależy im na spłodzeniu w przyszłości potomstwa, powinni zbadać liczbę plemników.

Autorstwo: Tyler Durden
Na podstawie: Nature.com
Źródło oryginalne: ZeroHedge.com
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BANDZIORkaq 16.12.2020 22:56

    W całym artykule moją uwagę zwrócił “mRNA” , czy nie to czasem zawierają szczepionki? Nie jestem lekarzem, nie znam się, ale tutaj mRNA uszkadza plemniki, a w szczepionce jest oczywiście 100% bezpieczny. A zgony po aplikacji będą na pewno wyłącznie naturalne. Ech, za dużo tych teorii spiskowych zaczyna stawać się zupełną codzienną oczywistą oczywistością. Kogo wirus nie potoczył, tego przeora szczepionka. I spełni się kolejny scenariusz SF , tym razem będą to” Ludzkie dzieci”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.