Codziennie miliony cząsteczek mikroplastiku w mleku matek

Opublikowano: 26.10.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1010

Debata na temat tego, czy karmienie niemowląt mlekiem z plastikowych butelek jest bezpieczne, trwa już od pewnego czasu. Jednak najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przy udziale naukowców z Trinity College w Dublinie nie pozostawiają wątpliwości, że dzieci karmione z plastikowych butelek spożywają każdego dnia miliony cząsteczek szkodliwego mikroplastiku.

W eksperymencie przeprowadzonym przy udziale naukowców z Trinity College w Dublinie (wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie „Nature Food”), testom poddano 10 różnych butelek polipropylenowych dla niemowląt. Badacze sprawdzili, ile cząsteczek mikroplastiku uwalnia się z butelek w trakcie ich czyszczenia w ciepłej wodzie, sterylizacji, przygotowywania w nich jedzenia (zalewania proszku mlecznego ciepłą wodą) lub podgrzewania pokarmu. Wyniki testów okazały się niestety… zatrważające.

Wykonane testy potwierdziły, że z poddawanych działaniu wysokiej temperatury, butelek polipropylenowych, uwalniają się miliony cząsteczek mikroplastiku. Butelka, która jest czyszczona, sterylizowana i używana do rozrabiania pokarmu, może uwolnić nawet 16 milionów cząstek mikroplastiku na litr wody. Najwięcej szkodliwych cząsteczek jest uwalnianych podczas sterylizacji – zwiększenie temperatury z 25 st. C do 95 st. C oznacza zwiększenie się liczby szkodliwych cząsteczek w jednym litrze z 0,6 mln do 55 mln. To niezwykle dużo biorąc pod uwagę, że butelki plastikowe, w których płyny mają temperaturę pokojową, uwalniają takich szkodliwych cząsteczek co najwyżej kilkaset na litr. – Rygorystycznie przestrzegaliśmy procedury WHO, przeprowadziliśmy testy kontrolne, powtórzyliśmy test z różnymi płynami i w różnych temperaturach wiele razy oraz zastosowaliśmy analizę statystyczną, aby określić, czy nasze wyniki były poprawne – zaznaczył jeden z badaczy dodając, że otrzymane wyniki zostały też zweryfikowane z badaniami przeprowadzonymi w innym laboratorium.

Czy zatem po analizie tak szokujących wyników badań rodzice powinni zrezygnować z karmienia dzieci z plastikowych butelek? Eksperci mówią, że niekoniecznie, ale muszą oni przynajmniej zmienić sposób, w jaki butelek tych używają.

W celu zmniejszenia ekspozycji dziecka na mikroplastik należy:

1. Płukać wysterylizowane butelki chłodną wodą (idealnie by było, gdyby została ona wcześniej przegotowana w nieplastikowym czajniku i ostudzona).

2. Przygotowywać pokarm w pojemniku, który nie jest wykonany z plastiku i dopiero później przelewać go do butelki.

3. Nie podgrzewać pokarmu bezpośrednio w plastikowej butelce bądź w innych pojemnikach wykonanych z polipropylenu (zwłaszcza w kuchence mikrofalowej).

Autorstwo: Marek Piotrowski
Zdjęcie: GrilledBabyPandas – SKXE
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o