Liczba wyświetleń: 2356
Debata na temat tego, czy karmienie niemowląt mlekiem z plastikowych butelek jest bezpieczne, trwa już od pewnego czasu. Jednak najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przy udziale naukowców z Trinity College w Dublinie nie pozostawiają wątpliwości, że dzieci karmione z plastikowych butelek spożywają każdego dnia miliony cząsteczek szkodliwego mikroplastiku.
W eksperymencie przeprowadzonym przy udziale naukowców z Trinity College w Dublinie (wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie „Nature Food”), testom poddano 10 różnych butelek polipropylenowych dla niemowląt. Badacze sprawdzili, ile cząsteczek mikroplastiku uwalnia się z butelek w trakcie ich czyszczenia w ciepłej wodzie, sterylizacji, przygotowywania w nich jedzenia (zalewania proszku mlecznego ciepłą wodą) lub podgrzewania pokarmu. Wyniki testów okazały się niestety… zatrważające.
Wykonane testy potwierdziły, że z poddawanych działaniu wysokiej temperatury, butelek polipropylenowych, uwalniają się miliony cząsteczek mikroplastiku. Butelka, która jest czyszczona, sterylizowana i używana do rozrabiania pokarmu, może uwolnić nawet 16 milionów cząstek mikroplastiku na litr wody. Najwięcej szkodliwych cząsteczek jest uwalnianych podczas sterylizacji – zwiększenie temperatury z 25 st. C do 95 st. C oznacza zwiększenie się liczby szkodliwych cząsteczek w jednym litrze z 0,6 mln do 55 mln. To niezwykle dużo biorąc pod uwagę, że butelki plastikowe, w których płyny mają temperaturę pokojową, uwalniają takich szkodliwych cząsteczek co najwyżej kilkaset na litr. – Rygorystycznie przestrzegaliśmy procedury WHO, przeprowadziliśmy testy kontrolne, powtórzyliśmy test z różnymi płynami i w różnych temperaturach wiele razy oraz zastosowaliśmy analizę statystyczną, aby określić, czy nasze wyniki były poprawne – zaznaczył jeden z badaczy dodając, że otrzymane wyniki zostały też zweryfikowane z badaniami przeprowadzonymi w innym laboratorium.
Czy zatem po analizie tak szokujących wyników badań rodzice powinni zrezygnować z karmienia dzieci z plastikowych butelek? Eksperci mówią, że niekoniecznie, ale muszą oni przynajmniej zmienić sposób, w jaki butelek tych używają.
W celu zmniejszenia ekspozycji dziecka na mikroplastik należy:
1. Płukać wysterylizowane butelki chłodną wodą (idealnie by było, gdyby została ona wcześniej przegotowana w nieplastikowym czajniku i ostudzona).
2. Przygotowywać pokarm w pojemniku, który nie jest wykonany z plastiku i dopiero później przelewać go do butelki.
3. Nie podgrzewać pokarmu bezpośrednio w plastikowej butelce bądź w innych pojemnikach wykonanych z polipropylenu (zwłaszcza w kuchence mikrofalowej).
Autorstwo: Marek Piotrowski
Zdjęcie: GrilledBabyPandas – SKXE
Źródło: PolishExpress.co.uk