Co pozwoli na czas wykryć raka trzustki?

Opublikowano: 17.08.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1832

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia (USA) opowiedzieli, co pozwoli na czas wykryć raka trzustki. Badanie zostało opublikowane na stronie Columbia Surgery.

Pierwsze symptomy rozwijają się niezauważalnie, dlatego pacjenci często nie podejrzewają choroby i jej niebezpieczeństwa. Wyjaśnia to specyficzna lokalizacja trzustki: guz może rosnąć bezboleśnie przez lata. Zdaniem autorów pracy, pojawienie się żółtej skóry i białek oczu (żółtaczka) jest jedną z charakterystycznych oznak choroby.

We krwi gromadzi się składnik żółci (bilirubina), która jest wytwarzana przez wątrobę jako produkt rozpadu starych krwinek czerwonych, a następnie wydalana z organizmu. Częste są również zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (bóle brzucha, biegunka, nudności). Na nowotwór złośliwy może wskazywać ostry ból w środkowej i dolnej części pleców przez kilka tygodni.

Chodzi o to, że nowotwór powiększa się i zaczyna napierać na sąsiednie organy. Poza tym nagła cukrzyca sygnalizuje nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki, a w szczególności może prowadzić do zachorowania na raka.

Często pacjenci z nowotworem dramatycznie tracą na wadze: zwykle jest to spowodowane niedoborem funkcjonalnych enzymów. Rak trzustki jest szóstym najczęstszym nowotworem w populacji osób dorosłych. W 2020 roku śmiertelność z powodu tego typu nowotworu na świecie wyniosła 93,99%.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.