Co pozwoli na czas wykryć raka trzustki?
Naukowcy z Uniwersytetu Columbia (USA) opowiedzieli, co pozwoli na czas wykryć raka trzustki. Badanie zostało opublikowane na stronie Columbia Surgery.
Pierwsze symptomy rozwijają się niezauważalnie, dlatego pacjenci często nie podejrzewają choroby i jej niebezpieczeństwa. Wyjaśnia to specyficzna lokalizacja trzustki: guz może rosnąć bezboleśnie przez lata. Zdaniem autorów pracy, pojawienie się żółtej skóry i białek oczu (żółtaczka) jest jedną z charakterystycznych oznak choroby.
We krwi gromadzi się składnik żółci (bilirubina), która jest wytwarzana przez wątrobę jako produkt rozpadu starych krwinek czerwonych, a następnie wydalana z organizmu. Częste są również zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (bóle brzucha, biegunka, nudności). Na nowotwór złośliwy może wskazywać ostry ból w środkowej i dolnej części pleców przez kilka tygodni.
Chodzi o to, że nowotwór powiększa się i zaczyna napierać na sąsiednie organy. Poza tym nagła cukrzyca sygnalizuje nieprawidłowe funkcjonowanie trzustki, a w szczególności może prowadzić do zachorowania na raka.
Często pacjenci z nowotworem dramatycznie tracą na wadze: zwykle jest to spowodowane niedoborem funkcjonalnych enzymów. Rak trzustki jest szóstym najczęstszym nowotworem w populacji osób dorosłych. W 2020 roku śmiertelność z powodu tego typu nowotworu na świecie wyniosła 93,99%.
Źródło: pl.SputnikNews.com