Liczba wyświetleń: 587
Gospodarka Chin przewyższyła oczekiwania, odnotowując wzrost o 5,4 proc. w pierwszym kwartale, co pozwala jej utrzymać się na dobrej drodze do osiągnięcia oficjalnego celu na ten rok, mimo że niepewności w obliczu bezprecedensowej wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.
Bacznie obserwowane dane dotyczące produktu krajowego brutto (PKB), opublikowane w środę przez Narodowe Biuro Statystyczne (NBS), okazały się wyższe od prognoz ekonomistów chińskiego dostawcy danych finansowych Wind, którzy prognozowali wzrost na poziomie 5,16 procent. Wzrost rok do roku w pierwszych trzech miesiącach 2025 r. był zgodny z 5,4-procentową ekspansją odnotowaną w poprzednim kwartale. W ujęciu kwartał do kwartału gospodarka wzrosła o 1,2 procent.
Pekin wyznaczył sobie roczny cel wzrostu na poziomie około 5 procent, ale narastają obawy o to, w jaki sposób kraj ten osiągnie ten ambitny cel, co wymagałoby silnego wsparcia fiskalnego – zwłaszcza w obliczu narastających wstrząsów zewnętrznych.
Według danych NBS sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 5,9 proc. w ujęciu rok do roku, w porównaniu z 4-procentowym wzrostem zanotowanym w pierwszych dwóch miesiącach. Pekin pokłada duże nadzieje w popycie krajowym – szczególnie w konsumpcji – aby napędzać wzrost gospodarczy w tym roku, ponieważ naciski zewnętrzne narastają pod rządami Donalda Trumpa. Aby pobudzić wydatki, wiodące organy chińskiego aparatu państwowego i rządząca Partia Komunistyczna wydały 30-punktowy plan mający na celu stymulację popytu konsumenckiego.
Inwestycje w aktywa trwałe w okresie styczeń-marzec wzrosły o 4,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu ze wzrostem o 4,1 proc. w ciągu pierwszych dwóch miesięcy. Inwestycje w nieruchomości, które w ubiegłym roku mocno obciążały wzrost gospodarczy, spadły o 9,9 proc. w pierwszym kwartale, w porównaniu ze spadkiem o 9,8 proc. w ciągu pierwszych dwóch miesięcy.
Tymczasem inwestycje prywatne, będące miarą zaufania inwestorów, wzrosły o 0,4 procent w pierwszym kwartale roku. Bank inwestycyjny Goldman Sachs poinformował, że oczekuje się, iż Pekin zintensyfikuje luzowanie polityki pieniężnej w tym roku, co obejmie obniżki stóp procentowych o 60 punktów bazowych oraz zwiększenie „powiększonego deficytu fiskalnego” o 4,1 punktu procentowego do 14,5 proc. PKB. „Jednak nawet te znaczące środki łagodzące prawdopodobnie nie zrównoważą w pełni negatywnych skutków taryf” – ostrzegają analitycy banków, obniżając prognozy wzrostu PKB dla Chin do 4 proc. w 2025 r. i 3,5 proc. w 2026 r. – każda o 0,5 punktu procentowego w dół w stosunku do poprzednich prognoz.
Waszyngton nałożył cła wynoszące łącznie 145 procent na chiński import w tym roku, co zwiększyło efektywną stawkę celną do około 156 procent. Tymczasem nowe cła Pekinu na towary amerykańskie wzrosły do 125 procent, również oprócz wcześniej już nałożonych ceł.
Całkowita stopa bezrobocia w miastach wyniosła w marcu 5,2 proc., w porównaniu z 5,4 proc. w lutym.
Opracowanie; Andrzej Kumor
Na podstawie: SCMP.com
Źródło: Goniec.net