Liczba wyświetleń: 1023
94 proc. Polaków popiera kaucję, 71 proc. deklaruje, że chodziłoby do butelkomatów.
Takie wyniki pokazuje sondaż Kantar przeprowadzony na zlecenie „Gazety Wyborczej”. 10 krajów Europy wprowadziło już system kaucyjny. Wystarczy, że mieszkańcy raz w tygodniu – czy częściej, idąc po prostu na małe zakupy – dostarczą puste plastikowe i szklane butelki po napojach do sklepów, i dostaną zwrot kaucji. Polacy muszą nadal po prostu wyrzucać je na śmietnik.
74 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” na pytanie, czy poparłoby taki sposób obrotu opakowaniami. Kolejnych 20 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej tak”. Jako motywację wskazywali przede wszystkim dbałość o środowisko. 88 proc. osób wyraziło pogląd, że warto wprowadzić kaucję, bo zapewnia ona lepszą ochronę środowiska naturalnego. Pozostałych 12 proc. zwolenników kaucji oceniło ją jako dobry sposób na odzyskanie pieniędzy. Prawie 3/4 wszystkich badanych deklaruje gotowość do odnoszenia wszystkich opakowań za kaucją do punktów zbiórki. Kolejnych 17 proc. robiłoby to „często”.
Unia Europejska zarządziła, by poziom ilości poddawanych recyclingowi butelek osiągnął do 2029 r. w krajach członkowskich 90 proc. Polska wie, że nie wypracuje tego wskaźnika bez wprowadzenia kaucji.
Badania przeprowadzone w Estonii w 2003 r. wykazały, że to one stanowiły 80 proc. odpadów w przydrożnych rowach. Po wprowadzeniu kaucji powtórzono badania – stopień zaśmiecenia butelkami spadł do 10 proc., bo nowych nikt nie wyrzucał, a stare wyzbierali chętni na zarobek.
Zdjęcie: Kris (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl