Chcemy napojów w butelkach zwrotnych

Opublikowano: 19.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 922

94 proc. Polaków popiera kaucję, 71 proc. deklaruje, że chodziłoby do butelkomatów.

Takie wyniki pokazuje sondaż Kantar przeprowadzony na zlecenie „Gazety Wyborczej”. 10 krajów Europy wprowadziło już system kaucyjny. Wystarczy, że mieszkańcy raz w tygodniu – czy częściej, idąc po prostu na małe zakupy – dostarczą puste plastikowe i szklane butelki po napojach do sklepów, i dostaną zwrot kaucji. Polacy muszą nadal po prostu wyrzucać je na śmietnik.

74 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak” na pytanie, czy poparłoby taki sposób obrotu opakowaniami. Kolejnych 20 proc. udzieliło odpowiedzi „raczej tak”. Jako motywację wskazywali przede wszystkim dbałość o środowisko. 88 proc. osób wyraziło pogląd, że warto wprowadzić kaucję, bo zapewnia ona lepszą ochronę środowiska naturalnego. Pozostałych 12 proc. zwolenników kaucji oceniło ją jako dobry sposób na odzyskanie pieniędzy. Prawie 3/4 wszystkich badanych deklaruje gotowość do odnoszenia wszystkich opakowań za kaucją do punktów zbiórki. Kolejnych 17 proc. robiłoby to „często”.

Unia Europejska zarządziła, by poziom ilości poddawanych recyclingowi butelek osiągnął do 2029 r. w krajach członkowskich 90 proc. Polska wie, że nie wypracuje tego wskaźnika bez wprowadzenia kaucji.

Badania przeprowadzone w Estonii w 2003 r. wykazały, że to one stanowiły 80 proc. odpadów w przydrożnych rowach. Po wprowadzeniu kaucji powtórzono badania – stopień zaśmiecenia butelkami spadł do 10 proc., bo nowych nikt nie wyrzucał, a stare wyzbierali chętni na zarobek.

Zdjęcie: Kris (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.